86%

Krásná čarodějka

80-7217-122-4
80-7217-122-4
Knihu četloVlastníKnihu má v oblíbených
ČetloVlastníV oblíbených
111
Autor:
Jazyk (původní knihy):Jazyk vydání čeština čeština
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Jde o krásnou velmi vtipnou historickou fikci, která je nejen poutavě dobrodružná a postavená na obrovském dějepisném i zeměpisném přehledu Vladimíra Neffa, ale také nesmírně jazykově kultivovaná.
Hlavní Hrdina Petr Kukaň má velmi sympatické rysy prostoty a zdravého selského rozumu, kterého se za žádných okolností nevzdává, ani když se to jeví jako směšné či málo vznešené, a je tímto rysem podoben Eulenspieglovi či českému Honzovi. Je v jinošských letech počátku sedmnáctého století obohacen shodou šťastných okolností na dvoře Rudolfa II. dosaženým vzděláním a při jeho udatnosti není divu, že své životní síly pak uplatňuje vždy naplno nejen jako kmán a prostý člověk, ale také až na nejvyšších postech moci. Svou schopností ovlivnit rozhodujícím způsobem dějiny Evropy a nespravedlivě být přesto zapomenut, svými vzestupy a pády, se staví Petr Kukaň do podobné roviny zapomenutých českých velikánů jakým byl i Jára Cimrman anebo v Americe Forrest Gump, nicméně Kukaň je postavou rekovnější, s vlastnostmi Dumasových mušketýrů, ovládající dvorní etiketu a osvojivší si nejlepší vzdělání, a při zachování zdravého rozumu neváhá usilovat o dosažení velkolepých plánů na Evropském kolbišti. Jest možná v naší literatuře prvním sebevědomým Evropským hrdinou politiky, vojenství a filozofie, jenž je ve své době srovnatelný duchovním významem snad jen se současníkem Komenským a vojensky s Valdštejnem, diplomatickými schopnostmi s kardinálem Richelieu.
Nikdy nestrácí hlavní motto svého života, a tím je pravda a zdravý rozum.
Je to brilantní trilogie. První dvě knihy trilogie se vznášejí více v rovině dobrodružství a humoru, aniž je ovšem zanedbávána čtenářova inteligence. Čternářovu touhu po formulační vytříbenosti autor uspokojuje naprosto mistrně a rozmanitá chuť jeho vyprávění při bystrosti vtipných myšlenek je opravdu naprosto virtuozní.
Třetí - poslední - díl je obohacen zvýšenou mírou ingredience filozoficko politické, a opět je slušno dodat, že to není na úkor nesmírné zábavnosti a poutavosti vyprávění. Vyznění trilogie tak dostává v posledním dílu velmi důstojný výkladový smysl. Poselství zdravého rozumu a nebezpečí jakéhokoli fanatismu působí v závěru velice silně a skutečně i ve vtipných scénách ukazuje nebezpečí, které na lidi číhá, když se rozhodnou masově fundamentalisticky a veskrze iracionálně vzývat jakoukoli myšlenku, byť by to byla myšlenka zprvu sebehumánnější a paradoxně, i kdyby byla seberacionálnější!
(převzato od Jiřího Čížka, Praha, 2004) Napsáno velice přesně, lépe bych to nesvedla. Četla jsem tuto trilogii v 80.letech, ještě jako studentka a naprosto mě pohltila.

80-7217-122-4
80-7217-122-4
Nakladatel:Jota
ISBN:80-7217-122-4
EAN:9788072171224
Termín:
Pořadí vydání:1.
Místo:Brno
Jazyk:Jazyk vydání čeština čeština
Rozsah (počet stran):432
Formát (výška x šířka):200 x 130 mm
Vazba:vázaná
Materiál:kniha
Edice:Příběhy srdce

Anotace

Jedna kniha z trilogie známého českého autora vyšla ve velkém nákladu v sedmdesátých a osmdesátých letech a byla okamžitě rozebrána. Umění vypravěče a smysl pro humor a vtip dodaly tomuto poutavému příběhu kouzlo jedinečnosti, které ze svého půvabu nic neztratilo. Příběh šlechtice Petra Kukaně z Kukaně je vyprávěn od jeho početí a zasazen do konkrétních historických reálií rudolfinské doby plné alchymistů, čarodějek a králů. Hrdina se dostává do neuvěřitelných situací a prožívá nejpodivnější dobrodružství, která mu komplikují život. To vše díky své pravdomluvnosti, kterou nedokáže ovládnout ani když mu jde o život. Samozřejmě je díky své kráse a mužnosti milován a obdivován a milostná dobrodružství jsou ta jediná, v nichž podléhá. Jeho postoj k životu a vlastně ducha celé knihy trefně charakterizuje přísloví: Kdyby teta měla kulky, tak by to byl strýc!

Žánr a kategorie knihy Krásná čarodějka

Krásná literatura » Próza » Humor
Krásná literatura » Próza » Historické romány

Série Románová trilogie Vladimíra Neffa

Díl v sérii:3

Další díly v sérii Románová trilogie Vladimíra Neffa

Název knihyDíl v sérii