88%

Margit Sandemo

Margit Sandemo
Margit Sandemo
Národnost:NorskáNorská
Narozen:23.04.1924
Věk:98
Pohlaví:Žena Žena

Životopis

Margit Sandemo se narodila 23. dubna 1924 na farmě ve městě Lena v Norsku.

Jejím otcem byl básník Anders Underdal - nemanželský syn slavného norského spisovatele a nositele Nobelovy ceny Bjørnstjerneho Bjørnsona.

Margitina matka byla švédská hraběnka Elsa Reuterskiöld jejímž rodem prošlo na 800 králů a 112 císařů a její rod sahá až do roku 350 před kristem. O svůj titul ovšem přišla, když si vzala ,,neurozeného,, Anderse Underdala.

Underdal koupil farmu, kam se přestěhovali a měli 5 dětí, Margit jako druhou nejstarší. Manželství se v roce 1930 rozpadlo, matka se vrátila zpět do Švédska a spolu s ní i děti.
Margit nikdy neměla se svým otcem dobré vztahy. Během německé okupace Norska za II. světové války Underdall otevřeně podpořil nacisty a to mu nikdy neodpustila. Jak malá navštěvovala 9-ti letou školu pro dívky, později navštěvovala různé noční školy. Měla nadání na umění - malování, zpěv, hraní. Ale neměla v plánu stát se autorkou románů. Do věku osmi let žila spokojené dětství, než se stala čtyřikrát obětí znásilnění. O tom však promluvila až ve věku 60-ti let. V roce 1946 se vdala a porodila tři syny.

Svůj první román Tři ctitelé napsala ve svých čtyřiceti. Slavnou ságu prokletých( Sagan om Isfolket) začala psát v roce 1981 a první díl ze 47 - Morová rána vyšel v roce 1982. Dále napsala 15-ti dílný román Häxmästaren(asi čaroděj) a 20-ti dílný fantasy román Legenden om Ljusets rike(přibližně Legendy říše světla).

Na začátku roku 2010 dokončila autobiografii Livsglede.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 4 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Margit Sandemo
Margit Sandemo
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení