78%

Guy de Maupassant

Guy de Maupassant
Guy de Maupassant
Národnost:FrancouzskáFrancouzská
Narozen:05.08.1850 (Tourville-sur Arques)
Zemřel:06.07.1893 (Paříž)

Životopis

Guy de Maupassant se narodil 5. srpna 1850 v Tourville-sur Arques a zemřel 6. července 1893 v Paříži. Tento francouzský spisovatel, žurnalista a dramatik 2. poloviny 19. století byl představitelem literárního realismu a naturalismu. Pocházel z venkovské šlechty. Ze začátku studoval Guy de Maupassant práva v Paříži, čehož zanechal, a zúčasnil se jako voják prusko-francouzské války, po které odešel do Paříže, kde byl přijat na místo úředníka na ministerstvu námořnictví a kolonií.

Díky dalšímu spisovateli francouzského realismu, Flaubertovi, který bděl nad jeho literárními začátky, se seznámil s dalšími spisovateli tehdejší doby, např. s Turgeněvem a Zolou. Od roku 1882 se už jako úspěšný autor začal zcela věnovat psaní. V relativně krátkém období mezi lety 1880 a 1891 napsal Guy de Maupassant více jak 300 povídek, 6 románů, 3 divadelní hry, 3 cestopisy a dále stovky studií, předmluv, novinových článků a kronik.

Bohužel od konce 80. let 19. století se začala u Guy de Maupassanta projevovat duševní choroba. Léčil se na jihu, avšak nic nepomáhalo. Navštěvoval též přednášky slavného psychiatra Charcota a příznaky své choroby popsal v několika povídkách. Nemoc pokračovala, až se Guy de Maupassant chopil revolveru a nože. Následně je převezen do sanatoria pro nervové choroby a na 18 měsíců se tam stává číslem 154. Roku 1893 umírá v léčebném ústavu v Passy u Paříže. Před svým skonem měl pronést větu: "Stmívá se, stmívá."

Užíval tyto pseudonymy Joseph Prunier, Guy de Valmont a Maufrigneuse. A mezi jeho nejznámější díla patří Miláček a povídka Kulička

Zdroj:http://guydemaupassant.ic.cz/


Knihy

Počet knih: 13 

Období, ve kterém působil Guy de Maupassant

Moderní literatura » 19. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Guy de Maupassant
Guy de Maupassant
Guy de Maupassant
Guy de Maupassant
Guy de Maupassant
Guy de Maupassant
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení