Jan Morávek

Jan Morávek
Jan Morávek
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:01.05.1888 (Kamenný Přívoz)
Zemřel:04.04.1958 (Praha, Československo)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Jan Morávek (*1. května 1888, Kamenný Přívoz u Jílového – †4. dubna 1958, Praha) byl prozaik, dramatik, novinář, autor tzv. lidových románů. Do literatury vnesl téma Posázaví.

Jan Morávek se narodil v rodině hostinského a řezníka. Po absolvování měšťanské školy studoval na vyšší průmyslové škole v Praze. Protože ho však více přitahovala literatura a herectví, po smrti svého otce zběhl k divadlu.V dalších letech vykonával vojenskou prezenční službu a bojoval v první světové válce. Po válce se vrátil k herectví. Složil zkoušky do Vinohradského divadla, ale nakonec nastoupil do Hašlerova divadélka Lucerna.

V roce 1919 se Jan Morávek stal redaktorem týdeníku Obrana venkova a Kalendáře republiky, postupně působil v nakladatelství Melantrich, redigoval Pražský ilustrovaný zpravodaj. Na stránkách tohoto zpravodaje otiskoval příspěvky význačných spisovatelů a vědců, reprodukce děl známých malířů a fotografů. Rovněž zde uveřejňoval své beletristické práce a reportáže. V ostatním tisku Melantrichu publikoval fejetony, povídky, novely i romány na pokračování.

Od roku 1941 se Jan Morávek věnoval pouze spisovatelské činnosti. Národní knihovna ČR eviduje téměř 40 různých knih (mnohé ve více vydáních), čtyři divadelní hry, písně a filmové náměty, jejichž autorem je Jan Morávek.

Zdroj:česká wikipedie


Knihy

Počet knih: 1 

Období, ve kterém působil Jan Morávek

Moderní literatura » 20. století » 1. polovina » Česká literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Jan Morávek
Jan Morávek
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz