70%

Jean-Pierre Garen

Jean-Pierre Garen
Jean-Pierre Garen
Národnost:FrancouzskáFrancouzská
Narozen:10.11.1932
Zemřel:04.04.2004
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Jean-Pierre Garen, vlastním jménem Jean-Piere Goiran (* 10. listopadu 1932 – † 4. dubna 2004), byl francouzský gynekolog a spisovatel science-fiction.

Byl 40 let lékař, jako jeho matka. Pracoval jako chirurg, gynekolog a porodník. Vzhledem ke svému zaměření, bojoval proti předsudkům ohledně antikoncepce. Také k tomu tématu vydal knihu: "Průvodce antikoncepcí" (1970). Jako lékař-nadporučík byl na vojně v Alžíru, kde jako lékař viděl veškeré hrůzy války a byl z toho vcelku zděšen. Před tím byl poslán na Saharu, do Reggane, jako lékař-pozorovatel, kde probíhaly první dva francouzské nukleární experimenty. Brzy po té začal psát a využíval každé volné chvíle. Jeho romány byly překládány do němčiny, holandštiny, italštiny, španělštiny, srbochorvatštiny, portugalštiny, řečtiny i češtiny. V jeho knihách můžete najít jeho vlastní hodnoty: kuráž, oddanost a hluboký smysl pro přátelství. Sám se přirovnává k dr.Jekyllovi. Přes den pracuje jako chirurg (v okolí Paříže) a večer či o výkendu a dovolené se 'proměňuje' v pana Hyde, který píše detektivní a sci-fi romány. Pod pseudonymem Hyde Garen vydal 24 detektivních románů a 47 sci-fi knih.

U nás je znám svým knižním seriálem o příhodách kapitána Služby pro Dohled nad Primitivními Planetami, Marka Stonea. Klasický díl pojednává obyčejně o kapitánu Marku Stonovi a jeho příteli androidu Rayovi. Lidstvo během tisíciletí vesmírného dobývání zjistilo, že navázání kontatku s nepříliš vyspělou civilizací může vést ke katastrofě nebo ke stagnaci méně vyspělé civilizace. Občané takové civilizace se už dále nerozvíjí, pouze kopírují to, co jim ukázala Pozemská unie. Proto je každých 50 let na každou primitivní planetu vyslána posádka o dvou pasažérech: agenta a jeho androida, aby se začlenili do tamní společnosti a zjistili co nejvíce informací o jejich způsobu života. Velmi často zde nacházíme silný kontrast mezi velmi vyspělou civilizací a civilizací primitivní.

Garenova série o Marku Stoneovi patří mezi tzv. oddechovou literaturu, rozhodně není dílem, které by bylo určeno k tomu, aby nad ním čtenář přemýšlel. Děj drtivé většiny dílů je schematický a odehrává se podle „klasického schématu“, obvykle ve stylu let někam - tam problém (buďto se zločinnými intrikáři na zapadlé civilizované planetě či zástupci moderní civilizace ukrytými mezi zaostalými domorodci na zapadlé planetě), mimoběžně při jeho řešení spousta sexu a na závěr návrat domů. Cestou buď tam nebo zpátky je zlikvidován nějaký pirát či podlý zástupce mimozemské civilizace.

Autor si rozhodně nedělá starosti s nějakou inovací, pozdější díly série obsahují (krom jednoho a téhož úvodu do situace a představení Stonea) nejprve věty a posléze celé odstavce těch předchozích. V některých pozdějších dílech se Stone nevyskytuje či má jen epizodní roli, řada z nich pak nachází inspiraci jinde, například jeden z dílů série je na první pohled zkrácenou a „zmodernizovanou“ verzí knihy Odysea kapitána Blooda od Rafaela Sabatiniho (některé odstavce se dají poznat).

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 44 

Období, ve kterém působil Jean-Pierre Garen

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Jean-Pierre Garen
Jean-Pierre Garen
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení