76%

Robert Lynn Asprin

Robert Lynn Asprin
Robert Lynn Asprin
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:28.10.1946 (St. Johns, Michigan)
Zemřel:22.05.2008 (New Orleans, Louisiana)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Robert (Lynn) Asprin (1946) - Známý americký humorista a editor, narodil se 28. 6. 1946 v St. Johns, stát Michigan, poté pracoval několik let jako účetní, od roku 1978 je spisovatelem z povolání a dnes žije v New Orleans. Do žánru vstoupil SF povídkou The Cold Cash War (1977), kterou ihned poté rozvedl do stejnojmenného románu The Cold Cash War (1977), kde popsal ozbrojený boj průmyslových korporací namířený proti byrokratickým vládním praktikám. Ve stejném světě se odehrává rovněž gamebook Cold Cash Warrior (1989, sp. Bill Fawcett). Zajímavý pohled na válečný konflikt dvou zcela odlišných mimozemských ras poskytuje román The Bug Wars (1979, Války hmyzu). V románu Tambu (1979) je reportérovi umožněno vyslechnout a zaznamenat životní příběh člověka, jenž v čele pirátské organizace již po dlouhá léta neomezeně vládne blízkým kolonizovaným planetám. Hrdina románu Mirror Friend, Mirror Foe (1979, sp. George Takei) se nechává najmout na špinavou práci rozmanitého druhu, při poslední akci však narazí na roboty, kteří se z poslušných dělníků změnily ve vražedné stroje plánující zničení lidstva.
Zvýšenou čtenářskou pozornost mu přinesla dodnes populární série humorných fantasy románů Myth Adventures: Another Fine Myth... (1978, Další prima mýtus), Myth Conceptions (1980, Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka), Myth Directions (1982, Nástup mýtu aneb Prima dárek pro Aahze), Hit or Myth (1983, Mýtus pokračuje aneb Skeeve vrací úder), Myth-ing Persons (1984, Zrádný mýtus aneb Jak se to málem nevyplatilo), Little Myth Maker (1985, Mýtus v ohrožení aneb Zastavená Stázka), M.Y.T.H. Inc. Link (1986, M.Y.T.H. Inc. nastupuje aneb Mýtus trochu jinak), Myth-Nomers and Impervections (1987, Mýtus nebo mystifikace? aneb Mezi neperfektními Pervekty), M.Y.T.H. Inc. in Action (1990, M.Y.T.H. Inc. v akci aneb Ztráty nepovoleny), Sweet Myth-tery of Life (1994, Sladké (místy) o životě mýty), Myth-ion Improbable (2001, Myšn impasybl aneb Svérázný mýtus) a Something M.Y.T.H. Inc. (2002, M.Y.T.H. Inc. má starosti aneb Ať žije Glíp).
Komiksové zpracování několika prvních svazků zpracoval výtvarník Phil Foglio a tvoří ho knižní vydání Myth Adventures One (1986) a Myth Adventures Two (1987), následovala již pouze sešitová vydání dalších dobrodružství - Myth Adventures 9-12 (1986) a Myth Conceptions 1-8 (1986-87). Hned na začátku série přijde nepříliš schopný kouzelnický učedník o svého mistra, dostane se do kolotoče různých katastrof a musí předvést to nejlepší co dovede i s neúplnými znalostmi magie. V dalších dílech problémů jako v každé správné humorné fantasy neustále přibývá, a to nejen těch s kouzly a nositeli zlé magie, ale například i se ženami. Celkově si Mýtus udržuje příjemnou kvalitu mírného nadprůměru, což je pro příznivce jedné z nejrozsáhlejších fantasy sérií jistě vítaná zpráva. Další pokračování již vznikla ve spolupráci s Jody Lynn Nyeovou, počínaje sbírkou tří kratších dobrodružství pod názvem Myth-Told Tales (2003, Neuvěřitelné příběhy aneb Mýtus je tu zas) až po romány Myth-Alliances (2003, Pervekce nebo perferze aneb Mýtus při tom nesmí chybět), Myth-taken Identity (2004), Class Dis-Mythed (2005) a Myth-Gotten Gains (2006).
Mezitím vyšel vůbec první projekt tzv. sdíleného světa v historii fantastiky, cyklus Thieves'World (Svět zlodějů) je jedinečnou sérií klasických fantasy dobrodružství z barvitého města Asylum a jeho okolí, patří do něj antologie Thieves'World (1979, Svět zlodějů), Tales of the Vulgar Unicorn (1980, Příběhy od Oplzlého jednorožce), Shadows of Sanctuary (1981, Stíny Asyla), Storm Season (1982, Bouřlivé období), The Face of Chaos (1983, Tvář Chaosu), Wings of Omen (1984, Křídla osudu), The Dead of Winter (1985, Pád zimy), Soul of the City (1986), Blood Ties (1986), Aftermath (1987), Uneasy Alliances (1988) a Stealer's Sky (1989), na jejichž vzniku spolupracoval s manželkou Lynn Abbeyovou.
V románové dvojici Phule's Company (1990, Phulova rota) a Phule's Paradise (1992, Phulův ráj) se supermiliardář Willard Phul nechá odvést do služeb Vesmírné legie, kde po počátečních problémech převezme velení trestné roty. Další dobrodružství tohoto hrdiny zachycují nedávno vydané romány A Phule and His Money (1999), Phule Me Twice (2000), No Phule Like an Old Phule (2004) a Phule's Errand (2006), napsané ve spolupráci s Peterem J. Heckem. Společně s Lynn Abbeyovou napsal batmanovskou novelizaci Catwoman: Tiger Hunt (1992). Ve spolupráci s Lindou Evansovou napsal dobrodružnou SF sérii Time Terminal Eighty-Six: Time Scout (1995), Wagers of Sin (1996), Ripping Time (2000) a The House That Jack Built (2001), jejíž hrdinové chrání turisty cestující v čase před různými projevy zločinu a terorismu. Irská rocková zpěvačka z humorného fantasy románu License Invoked (2001, sp. Jody Lynn Nyeová) je během amerického turné ohrožována neviditelnými útočníky. Hrdina fantasy románu For King and Country (2002, sp. Linda Evansová) pronásleduje v čase podezřelou osobu až na dvůr legendárního krále Artuše. Legendární válečník je přiveden zpět k životu, aby v čele armády sjednotil rozdrobenou zemi v sérii fantasy románů Wartorn (sp. Eric Del Carlo): Resurrection (2005) a Obliteration (2006). Sourozenecká dvojice se ve vzájemné nenávisti a za použití magie utká o zděděnou matčinu firmu v humorné fantasy E. Godz (2003, sp. Esther M. Friesner). Na motivy fantasy řady Elfquest Richarda Piniho vznikly antologie The Blood of Ten Chiefs (1986, sp. Lynn Abbeyová a Richard Pini) a Wolfsong (1988, sp. Richard Pini). Ve spolupráci s výtvarníkem Melem Whitem publikoval komiksovou sérii Duncan and Mallory (1986), The Bar None Ranch (1987) a The Raiders (1987).
Robert Asprin možná není mistrem uznávaným pro literární kvalitu svého díla, o to víc jsou však jeho příběhy zábavnější a mezi čtenáři oblíbenější, a to již po celá desetiletí. V poslední době píše romány vždy ve spolupráci, což je zvyk, jenž se mezi staršími autory ujal obzvláště v posledním desetiletí. Spolupráci s jinými spisovateli volil v minulosti z různých důvodů, nešlo pouze o autorský blok přicházející s věkem, ale rovněž o daňové problémy, díky nimž by veškeré výnosy ze samostatně publikovaných knih náležely státu. V neposlední řadě šlo u Mýtické série o špatné vztahy s bývalými majiteli licence, v současné době jsou však všechny daňové i licenční nesrovnalosti zdárně vyřešeny. I přes tyto překážky Asprinova tvorba nikdy neztratila nic na své osobitosti a jiskřivosti, pro kterou tyto knihy otevíráme vždy s jistotou příjemně strávených chvil.

Zdroj:Deamon.cz


Knihy

Počet knih: 10 

Období, ve kterém působil Robert Lynn Asprin

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Robert Lynn Asprin
Robert Lynn Asprin
Robert Lynn Asprin
Robert Lynn Asprin
Robert Lynn Asprin
Robert Lynn Asprin
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení