67%

Rozmarné léto

Rozmarné léto
Rozmarné léto
Knihu četloVlastní
ČetloVlastní
31
Podtitul:Humoristicky laděná próza, vyprávějící příběh několika obyvatel městečka Krokovy Vary během léta, "jehož způsob je poněkud nešťastný..."
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Podtitul tohoto dílka „humoristický románek“ dobře koresponduje s jeho charakterem - z knihy opravdu dýchá rozmarná, lehce ironická atmosféra. Autor byl při psaní ovlivněn právě se rozvíjejícím básnickým poetismem.

Nepříliš rozsáhlý děj se odehrává v měsíci červnu v malém lázeňském městečku Krokovy Vary, ležícím na řece Orši. Na jejím břehu se nacházejí „říční lázně“, jež provozuje jistý Antonín Důra. Ten se zde schází se svými přáteli – kanovníkem Rochem a majorem Hugem – aby společně trávili čas rozsáhlými, avšak poněkud malichernými debatami. Příjezd potulného kouzelníka Arnoštka a jeho krásné asistentky Anny přináší do ospalé atmosféry městečka vzruch. Přátelé navštěvují kouzelníkovo představení a nalézají zalíbení v Anně. Nejprve se ji snaží získat Antonín. Jeho manželka Kateřina je přistihuje na plovárně a na oplátku odchází z domu do Arnoštova vozu. I Abbé se pokusí o bližší seznámení s Annou - navštíví ji v kouzelníkově voze. V noci je však napaden bandou opilců a zraněn. Při třetím představení je zraněn i kouzelník Arnoštek a Anna uspořádá „náhradní představení“. Své příležitosti se chopí také major. Druhý den se kouzelník překvapivě vzchopí a Hugo je „sešvihán španělkou“. Mezitím se Kateřina navrací k Antonínovi. Nakonec se všichni tři přátelé schází na plovárně a opět klidně rozjímají, zatímco kouzelník s Annou odjíždějí.

Důležitou složkou díla, která vytváří jeho typickou podobu, je Vančurův experimentální jazyk. Bez archaických obratů a výrazových prostředků by dílo jistě ztratilo svůj půvab. Především časté dialogy hlavních postav a ironické glosy, které míří proti maloměšťáctví, jsou zdrojem humoru, jímž je celý text prostoupen.

Žánr a kategorie knihy Rozmarné léto

Krásná literatura » Próza » Humor