20. ročník Festivalu spisovatelů Praha

    Mezinárodní Festival spisovatelů Praha slaví své dvacáté výročí na Nové scéně Národního divadla. Představuje čtrnáct světově uznávaných spisovatelů, včetně tří laureátů Nobelových cen.
    Tématem Kacířství a rebelie vyzývá ke společenskému a kulturnímu dialogu, k přehodnocení strnulých názorů a myšlenkových stereotypů. Pojímá celý intelektuální prostor - nejen duchovní a náboženskou tradici, ale i filozofii, politiku, či vědu. Poukazuje na opoziční roli, kterou literatura odjakživa zastává.

 

„Každý spisovatel je v podstatě heretikem, každý je přirozeně rebelem. Revolta neznamená revoluci, ale pokus oponovat vládnoucí ideologii, státní propagandě a převládajícímu způsobu myšlení,” říká k výběru tématu prezident Festivalu spisovatelů Praha Michael March.

 

    Tématem Kacířství a rebelie Festival spisovatelů Praha rovněž reaguje na oficiální výzvu UNESCO pro rok 2010, k dialogu mezi náboženstvími, duchovními tradicemi a humanistickými směry.
    Vedle autorských čtení a moderovaných diskuzí se příznivci literatury mohou těšit na autogramiády v partnerských knihkupectvích, na projekce a filmovou přehlídku Kacířství a rebelie v kině Aero. Na vyhlášení soutěže Cena Waltera Sernera o nejlepší nepublikovanou povídku pro studenty středních škol mladší jedenadvaceti let. Na udělení ceny Spirose Vergose Za svobodu projevu. Plastikou Jezerní panny od Olbrama Zoubka vyznamenáme jednoho z významných kulturních mecenášů. Celý program Festivalu bude simultánně tlumočen do češtiny a angličtiny a živě přenášen na internet.

 

Poslání festivalu

Hlavním posláním festivalu je zprostředkovávat společnosti setkání se současnou světovou literaturou a podporovat porozumění pro odlišnosti v kulturách a tradicích. Udržovat kulturní kontinuitu a konfrontovat světové myšlení s českým. Představovat v Praze významné literární osobnosti, včetně dosud neznámých autorů, ale také laureáty Nobelových cen. Prezentovat světu osobnosti české literatury a kultury.

 

Historie festivalu

Kořeny v Londýně

Počátky mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha sahají do sedmdesátých let, kdy byla v londýnském Keat’s House pořádána ve spolupráci s časopisem Index of Censorship autorská čtení spisovatelů ze střední a východní Evropy. Díky podpoře Helsinského výboru se zde mohli představit i politicky pronásledovaní autoři komunistického bloku. U zrodu těchto snah stál Michael March.

Vznik festivalu

Rok 1989 a otevření hranic umožnily Michaelu Marchovi přenést své aktivity do Prahy. Festival spisovatelů Praha se poprvé konal v roce 1991 ve Valdštejnském paláci jako setkání dvaceti českých spisovatelů, kteří stáli v opozici proti komunistickému režimu.

Dvacetiletá tradice

Za dvacet let existence se festival zařadil do evropského literárního kalendáře a stal se součástí kulturního života České republiky. V letech 2004 a 2005 se uskutečnil současně v Praze a Vídni. Jeho exkluzivním mediálním partnerem je britský deník The Guardian. Festival byl první svého druhu, který propojil tradici autorských čtení s moderními technologiemi, od roku 1999 je festivalové dění živě přenášeno na internet v simultánním česko - anglickém znění a archivováno. Mezinárodnímu publiku se na Festivalu spisovatelů Praha doposud osobně představilo více než sedm set osobností světové kultury.

 


Zdroj:http://www.pwf.cz/


  -  Termín přidání novinky28.9.2023 03:24  -  Přidat komentář