Zemřel Ladislav Smoljak

Zemřel Ladislav Smoljak, jeden z otců Járy Cimrmana

Ve věku 78 let zemřel v neděli režisér, scénárista a herec Ladislav Smoljak, ve tři hodiny ráno podlehl v kladenské nemocnici dlouhodobé nemoci. "Bojoval statečně" řekl manažer divadla Járy Cimrmana Václav Kotek.

 

"Je to jen pár hodin, co Láďa zemřel. Člověk si ještě ani neuvědomí, jaká ta ztráta je, ale vím, že veliká," řekl jeho dlouholetý přítel a spolupracovník Zdeněk Svěrák. Smoljak podle něj i přes velké bolesti do poslední chvíle vystupoval v divadle, naposled na konci května ve hře České nebe.

"Sice jsme se dohodli, že České nebe bude poslední cimrmanovskou hrou, kterou spolu napíšeme, ale přeci jen jsme hodlali být na jevišti déle. On to vydržel - hrál skutečně do posledního dechu," řekl Svěrák a dodal: "Naposledy stál v Českém nebi na jevišti 27. května - a pak se tam sám odebral. Doufám, že tam bude. Byl to kluk nesmírně čestný, už za tu svou pracovitost si zaslouží, aby ho tam vzali."

Smoljak měl podle Svěráka v poslední době dechové potíže, vynechával proto při představení seminář, ale hru samotnou si nikdy nenechal ujít. Když byl Svěrák za svým kolegou před několika dny naposledy v nemocnici, Smoljak mu řekl, že v poslední době zažil dvě velké radosti - vítězství českého hokejového týmu na mistrovství světa v Německu a to, jak dopadly volby.

 

Učitel, redaktor, scénárista, herec a režisér 

Ladislav Smoljak se narodil 9. prosince 1931 a proslavil se jako uznávaný filmový i divadelní režisér, scenárista a herec. Společně se Zdeňkem Svěrákem psali pro Divadlo Járy Cimrmana hry o českém fiktivním géniovi Járovi Cimrmanovi. Byli také autory několika celovečerních filmů.

 

K divadlu a filmu se dostal oklikou 

K divadlu a filmu se Smoljak přitom dostal oklikou, protože nebyl přijat na divadelní režii na DAMU. Místo toho vystudoval matematiku a fyziku a stal se asistentem na vysoké škole a středoškolským učitelem.

Později  se v 60. letech stal redaktorem Mladého světa, kde se podílel na vzniku ankety Zlatý slavík. Později přešel do nakladatelství Mladá fronta. Teprve až v 70. letech začal pracovat jako scenárista Filmového studia Barrandov.

Považoval se za tvůrce humoru a se svým životním "údělem" byl prý více než spokojen. "I když je s humorným textem často perná práce, vždycky, když se na tomhle políčku něco urodí, je to pro toho, kdo zasel, velká radost," popsal své pocity v jednom z rozhovorů.


Zdroj:novinky.cz


  -  Termín přidání novinky28.9.2023 03:43  -  Přidat komentář