Zemřel spisovatel Josef Škvorecký, autor Tankového praporu

Ve věku 87 let zemřel v Kanadě spisovatel Josef Škvorecký. Autor knih Zbabělci či Tankový prapor emigroval v roce 1969. Se svou manželkou Zdenou Salivarovou v Torontu založil exilové nakladatelství '68 Publishers. Trpěl dlouhodobě zdravotními problémy.

"Odešel," řekla portálu iDNES.cz bez dalších slov jeho manželka Zdena Salivarová.
 
Škvorecký zemřel v torontské nemocnici, zdravotní problémy ho provázely dlouhodobě. O jeho nemoci se mluvilo i v souvislosti s tím, že nepřijel na pohřeb Václava Havla, s nímž ho pojilo přátelství.
 
Škvorecký za války absolvoval gymnázium v Náchodě, nevyhnul se totálnímu nasazení. Po válce nastoupil na univerzitu, studoval na lékařské fakultě Univerzity Karlovy, ale už v roce 1946 přestoupil na filosofickou fakultu. Absolvoval v roce 1949.

Nejdříve učil, po vojně nastoupil do angloamerické redakce Státního nakladatelství krásné literatury. Pak působil ve dvouměsíčníku Světová literatura, po vydání svého prvního románu Zbabělci musel redakci opustit. V roce 1958 si vzal Zdenu Salivarovou za manželku.
 
Po roce 1969 podmínky v Československu přitvrdily. Kniha Tankový prapor nesměla vyjít, Škvorecký se pak rozhodl zůstat s manželkou v exilu. Usadil se v Torontu. Od sedmdesátých let přednášel na různých severoamerických univerzitách.
 
V Torontu také založil nakladatelství '68 Publishers, které vydávalo české exilové autory a v Československu zakázaná díla. Do roku 1993 v něm vyšlo celkem 227 titulů.
 
Manželé Škvorečtí zůstali v Kanadě i po roce 1989, do vlasti se však často vraceli. V roce 1990 obdrželi z rukou prezidenta Václava Havla Řád Bílého lva.


Zdroj:http://kultura.idnes.cz/zemrel-spisovatel-josef-skvorecky-autor-tankoveho-praporu-pq9-/literatura.aspx?c=A120103_155705_literatura_jw


  -  Termín přidání novinky30.9.2023 15:08  -  Přidat komentář