6.6.2012 Zemřel klasik sci-fi a fantasy Ray Bradbury

Ve věku 91 let zemřel v úterý 6.6.2012 v Los Angeles světoznámý spisovatel Ray Bradbury, uvedla jeho dcera Alexandra. Prosadil se zejména v oblasti sci-fi a fantasy.
 

 

Bradbury napsal desítky románů, mnoho povídek, divadelních her a scénářů. Začínal už ve čtyřicátých letech. Celý svět zná zejména jeho román 451 stupňů Fahrenheita.

 

Ray Douglas Bradbury se narodil 22. srpna 1920. Od dětství ho fascinovala fantasy, horory a science fiction. Zamiloval se do Edgara Allana Poea, Edgara Rice Burroughse a do verneovek a mládí doslova strávil v knihovně. V roce 1938 publikoval první povídky v časopisech a jeho první samostatnou knihou se stala povídková sbírka Temný karneval.

 

Nejslavnější dílo, temná vize budoucnosti 451 stupňů Fahrenheita, se dočkalo v šedesátých letech brilantní filmové verze.

 

Kromě toho je Bradbury autorem knih jako Marťanská kronika, Tudy přijde něco zlého, Slunce a stín, Ilustrovaná žena, Mráz a oheň, Rychlejší než oko, Vzpomínky na vraždu, Hřbitov šílenců, Kočičí pyžamo, Teď a navždy a řady dalších.

 

Věnoval se i esejům a umělecké kritice. V pozdějších letech se zaměřil na detektivky. Ačkoliv si všichni jeho jméno spojují se sci-fi, on sám říkal, že napsal jen jediné sci-fi a to je 451 stupňů Fahrenheita, ostatní jsou prý fantasy.

 

Řada jeho děl se dočkala filmové nebo seriálové verze. Napsal i mnoho divadelních her.
 


Zdroj:http://www.novinky.cz/kultura/269734-zemrel-klasik-sci-fi-a-fantasy-ray-bradbury.html


  -  Termín přidání novinky28.9.2023 02:51  -  Přidat komentář