10. 6. 2013 Britský spisovatel Iain Banks zemřel

Skotský autor sci-fi Iain Banks prohrál včera boj s rakovinou jater a slinivky. Zemřel ve věku 59 let. Zprávu přinesla BBC.

V češtině mu vyšly knihy Vosí továrna, Vraní ulice, Líc a rub, Most, Píseň kamene a třeba Hráč, který byl vydán v českém překladu letos. Podle nakladatele je Hráč vůbec nejlepším románem slavného autora sci-fi. Pojednává o blízké budoucnosti, o dokonalém světě a jeho dokonalých obyvatelích. Ti mají ovšem jednu jedinou vadu: začnou se nudit k smrti. V daleké budoucnosti vznikne "dokonalá" civilizace, která dosáhne takové materiální úrovně, o jaké si můžeme nechat jen zdát. Díky genetickým manipulacím dokážou takoví lidé ovládat autonomní nervový systém, vypnout bolest, vylučovat ze zvláštních žláz drogy a dožívat se stáří až čtyř set let, ovšemže v tělech, která fyzicky vypadají daleko mladší. Jaký bude její jediný problém? Nuda. A jediná cesta k zaplašení nudy znamená objevovat nepoznané, anebo si hrát...

Před pár týdny poslal vydavateli své poslední dílo The Quarry, které by mělo přijít na pulty britských knihkupců 20. června a v USA jen o týden později. Jeho vydavatel oznámil, že byl nenahraditelnou součástí literárního světa. Rodák z Dunfermline vydal svůj prví román The Wasp Factory (Vosí továrna) v roce 1984 a okamžitě se stala bestsellerem. V průzkumu z roku 1997 byla tato kniha zařazena mezi 100 nejlepších knih světa 20. století. V roce 2008 přišlo další pomyslné ocenění. Byl zařazen mezi 50 nejlepších britských spisovatelů od roku 1945.

 

 

 


Zdroj:novinky.cz


  -  Termín přidání novinky4.3.2024 04:48  -  Přidat komentář