11.10.2013 Držitelkou Nobelovy ceny za literaturu se stala Alice Munroová

     Držitelkou Nobelovy ceny za literaturu za rok 2013 se stala kanadská spisovatelka Alice Munroová. Dvaaosmdesátiletá autorka proslula zejména svými povídkami, které se odehrávají v jejím rodném Ontariu.

 

Švédská akademie, která vybírá laureáty Nobelovy ceny za literaturu, nazvala Munroovou "mistryní současné povídky". Kanaďanka je teprve třináctou ženou, která obdržela tuto cenu. V češtině jí vyšly mimo jiné knihy Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel, dílo Útěk a letos Příliš mnoho štěstí.

"Vím, že jsem byla mezi nominovanými, ale nikdy by mě nenapadlo, že bych mohla vyhrát," uvedla Munroová v telefonickém rozhovoru s reportéry kanadské agentury The Canadian Press. Tajemník švédské akademie Peter Englund se nechal slyšet, že se jí nemohl dovolat, aby jí novinu oznámil, tak jí jen nechal zprávu na záznamníku. Kanaďanku pak vzbudila její dcera, aby jí vše oznámila. "Tady v Kanadě byla noc a já jsem na to všechno zapomněla," uvedla spisovatelka s tím, že ocenění je "úžasná věc".

Následně pro televizi CBC poznamenala, že doufá, že cena "přiměje lidi vidět povídku jako důležité dílo a nikoli jen něco, čím se zabýváte, než napíšete román".

Vydavatelství Munroové Penguin Random House uvedlo, že udělení ceny uvítalo "s jásotem a obrovskou pýchou". Kanadský premiér Stephen Harper poblahopřál spisovatelce na komunitní síti Twitter "jménem všech Kanaďanů". Munroová je rovněž první Kanaďankou, která získala Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901, kdy se ocenění udílí.

Jak uvedla na svém serveru kanadská televizní stanice CTV, čtenáři po celém světě Munroovou milují zejména kvůli jejímu popisu pozoruhodných osudů kanadských žen žijících v maloměstech v Ontariu. "Chci vyprávět příběh, staromódním způsobem, tedy co se někomu děje. Ale to, co se stalo, chci podat doplněné o různé překážky, zvraty a podivnosti. Chci, aby byl čtenář udiven - ne tím, co se stalo, ale způsobem, jak se to stalo. Tyto dlouhé povídky, které jsou fikcí, jsou pro mě nejlepší," citovala kanadská televize jedno z minulých prohlášení spisovatelky.

Před třemi lety Kanaďanka v rozhovoru na festivalů spisovatelů v Torontu prozradila, že bojuje s rakovinou a že jí byl voperován bypass. Neuvedla ale žádné detaily. Letos v květnu se pak svěřila listu The National Post, že "možná už nebude víc psát". A jak nyní k tomuto tématu dodala, zisk ceny její rozhodnutí nejspíš nezmění, prý je už "příliš stará".

Loni získal prestižní ocenění čínský spisovatel Mo Jen. Na kanadskou spisovatelku i další vyznamenané čeká finanční částka osm milionů švédských korun (téměř 24 miliony korun) a účast ve slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír, jež bude udělena v pátek, se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ostatní ceny ve Stockholmu.

Munroová, která bývá přirovnávána k Antonu Pavlovičovi Čechovovi, získala několik cen již v minulosti. Třikrát získala nejprestižnější kanadské literární ocenění Governer General's Award a roku 2009 i Mezinárodní Man Bookerovu cenu, která se uděluje každý druhý rok autorům knih vyšlých v angličtině. Je známá tím, že se vyhýbá jakékoli publicitě a jen zřídka poskytuje rozhovory.


Zdroj:CTK


  -  Termín přidání novinky30.9.2023 14:19  -  Přidat komentář