Ludvík Kundera studoval filosofickou fakultu v Praze i v Brně, dokončil ji po válečném přerušení v roce 1946. Byl jedním ze zakladatelů postsurrealistké Skupiny Ra. Byl i dramaturgem Mahenovy činohry v Brně, později mu komunistický režim zakázal publikovat a pracoval proto pod pseudonymem. Vydával i samizdatové publikace.

Kundera napsal desítky knih, kromě básní to byly i prózy a věnoval se rozhlasové hře a příležitostně televizní tvorbě. Zabýval se i teorií umění.

Další desítky titulů přeložil. Šlo např. o básně Christiana Morgensterna, Rainera Marii Rilkeho a Georga Trakla. Byl mimo jiné specialistou na Bertolda Brechta, přeložil velkou část jeho díla.

S Brechtem se osobně znal stejně jako s dalším významným německým autorem Heinrichem Böllem. Vztah k němčině získal už v dětství díky matce, která pocházela ze Štýrského Hradce.

Na německém knižním veletrhu v Lipsku dostal Cenu za celoživotní dílo a prezident ČR Václav Klaus mu udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. Získal také Seifertovu cenu.


Zdroj:http://www.novinky.cz/kultura/208873-zemrel-spisovatel-ludvik-kundera.html


  -  Termín přidání novinky28.9.2023 03:28  -  Přidat komentář