Vítěz 15. ročníku Literární ceny KK

Vítěz 15. ročníku Literární ceny KK


Dne 1. září 2010 proběhlo slavnostní vyhlášení vítězného díla 15. ročníku Literární ceny Knižního klubu.

Vítěznou cenu za svou knihu Sidra Noach získal scénárista, publicista, spisovatel a vysokoškolský pedagog pan David Jan Novotný.

 

   Román Sidra Noach se vrací do roku 2002, kdy Prahu postihly povodně. Mezi evakuovanými ze zatopených oblastí byli i Židé z Josefova a z dalších částí Židovského Města. Deset z nich se v románu sešlo v židovském penzionátu na Vinohradech. Je jim 15 až 80 let, pocházejí z různých prostředí a postupně si vzájemně odhalují své osudy. Román v Knižním klubu vyjde na podzim, v klání porazil další sedmdesátku rukopisů od 40 autorů a 34 autorek. Cena Knižního klubu oceňuje dosud nepublikovaná literární díla, jejich autorům zaručuje také vydání. Často tu tak vstupují na scénu autoři začínající či dosud neznámí, za takového lze považovat i Davida Jana Novotného, který navzdory svému věku třiašedesáti let se svými dosavadními prózami příliš velký ohlas nezaznamenal. Literatuře se vystudovaný scenárista a pedagog FAMU věnuje od 80. let, například prostřednictvím děl Můj nejlepší kámoš či Ro(c)k na vsi. Příliš známé nejsou ani jeho realizované scénáře jako Hodinářova svatební cesta korálovým mořem, podepsán je také pod nevalně hodnoceným seriálem Strážní andělé.


    Porota složená mimo jiné ze spisovatelů Jaroslava Rudiše, Terezy Brdečkové či Ivana Binara ocenila laskavý, ironický humor i znalost současného židovského světa Prahy, jeho prostředí, jazyka, zvyklostí a obřadů. Vhled do svébytné, trochu tajemné komunity ostatně bodoval v Literární ceně Knižního klubu i loni, kdy tu vyhrála Vietnamka Lan Pham Thi s novelkou Bílej kůň, žlutej drak reflektující život v české vietnamské komunitě. První český vietnamský román se ale ukázal jako dokonalá mystifikace - to poté, co vyšlo najevo, že knihu ve skutečnosti napsal málo známý jihočeský spisovatel Jan Cempírek.
 

    V předchozích letech cenu, která se letos udělovala po patnácté, vyhrál Martin Sichinger s Cukrovým klaunem (2008), Jiří Šulc s románovým zpracováním atentátu na Reinharda Heydricha Dva proti Říši (2007), Vojtěch Mornstein s Gorazdovým limitem (2006) či Martin Šmaus s Děvčátko, rozdělej ohníček (2005). Knižní klub už vyhlásil také další ročník ceny, autoři do něj mohou své dosud nepublikované a jinde smluvně nevázané texty přihlásit do konce tohoto roku.
 


Zdroj:http://www.knizniweb.cz/literarni-kavarna/cena-knizniho-klubu/vitez-15-rocniku-literarni-ceny-kk.html


  -  Termín přidání novinky23.9.2023 18:51  -  Přidat komentář