Beseda o švédských detektivkách

Beseda o švédských detektivkách s překladatelkou Azitou Haidarovou, 3. listopadu 2010 v 19 hodin, Kulturní centrum Starý Pivovar, vstupné 40 Kč (30 Kč pro členy Skandinávského domu)


 
Švédská kriminální literatura je kulturním fenoménem. Nedávno vydaná trilogie Milénium Stiega Larssona navíc zaznamenala obrovský úspěch po celém světě. Nejen o Stiegu Larssonovi, ale také o jeho předchůdcích a následovnících bude beseda s překladatelkou ze švédštiny Azitou Haidarovou. Jak se proměnil hlavní hrdina švédských detektivek? Kam posouvají vyšetřování nové technologie? Do jakých prostředí se s dnešními detektivy podíváme? Beseda se dotkne také žánrových přesahů pro švédskou společenskokritickou detektivku typických. Raké se zastaví u specifik překladu kriminální literatury. Představí se nejnovější švédskou detektivku na českém trhu, knihu Hypnotizér od Larse Keplera. ...

 
Moderuje Karolína Stehlíková.

 
 
Nikdo nepochybuje o vzestupu švédských detektivek v posledních letech. Dle Martíneze Laineze je švédský detektivní román jiný a charakterizuje se několika aspekty: důkladností v popisu okolností, vytříbeností jazyka, zalíbením v popisu policejního postupu a jistým utlumením významu postavy detektiva. Ale je tu ještě něco navíc: politické invektivy, které jsou v pozadí příběhů.
Švédský detektivní román má své kořeny v 60. letech a dvě jména si musíme pamatovat: Maj Söjwallová a Per Wahlöö. Oba spisovatelé psali společně. Ve všech jejich celkem 10 dílech vystupuje hlavní postava detektiv Martin Beck. Jejich romány měly velký vliv na budoucí generace a charakterizují se tím, že neopomíjí sociální aspekt zločinu. Dnešní nejdůležitější dědici jsou Leif GW Perssona, Henning Mankell a Stieg Larsson.

Zdroj:http://www.skandinavskydum.cz/cs/beseda-o-svedskych-detektivkach-s-prekladatelkou-azitou-haidarovou


  -  Termín přidání novinky23.9.2023 20:02  -  Přidat komentář