4.11.2010 Zemřela básnířka Viola Fischerová

Praha - V pražské nemocnici Motol zemřela 4.11.2010 česká básníkáčka Viola Fischerová  (1935). Bylo jí 75 let.  Byla výraznou postavou české literatury druhé poloviny 20. století a nositelka ceny Magnesia Litera za poezii. Informaci o úmrtí významné ženy sdělila mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

 

 Viola Fischerová se řadila do skupiny literátů generace takzvaných šestatřicátníků, mezi něž patřil i ex-prezident Václav Havel, známý autor Josef Topol či Věra Linhartová. "Václav Havel navštívil předvčírem Violu Fischerovou v nemocnici a rozloučil se s ní. Věděl, že je nevyléčitelně a těžce nemocná, přesto ho její dnešní úmrtí zasáhlo. Znali se od mládí a patřili k téže umělecké generaci,"  oznámila Havlova tajemnice Sabina Tančevová."Viola Fischerová byla aktivní až do svého náhlého kolapsu týden po svých 75. narozeninách," řekla její nevlastní sestra Sylva.

 

"Jsem jen ráda, že se netrápila příliš dlouho," uvedla Iva Pecháčková z nakladatelství Meander, které vydalo některé knihy Fischerové. Za poslední básnickou sbírku vydanou v loňském roce nakladatelstvím Fra, Domek na vinici, získala letos Fischerová cenu Magnesia Litera.

 

Viola Fischerová byla dcerou filozofa a sociologa Josefa Ludvíka Fischera (1894-1973), prvního rektora na obnovené Univerzitě Palackého v Olomouci. Občanským jménem se jmenovala Viola Jedličková, podle manžela Josefa Jedličky. Pod tímto jménem byla také hlášena v motolské nemocnici. (V.V.)


  -  Termín přidání novinky30.9.2023 15:48  -  Přidat komentář