NEJKRÁSNĚJŠÍ ESTONSKÁ KNIHA 2009

 25 nejkrásnějších estonských knih roku 2009  

 

Uplynulý rok byl tradičně završen výběrem nejkrásnějších knih vydaných v roce 2009. Soutěžní porota obdržela 174 knih od 73 nakladatelů. Jejich grafické návrhy a ilustrace jsou dílem estonských autorů. Ačkoli byl počet přihlášených knih nižší než v předchozích letech, jejich grafické zpracování prokázalo větší vynalézavost a více experimentování. Objektivnost posuzování estonských knih  i v mezinárodním kontextu byla po mnoha letech zajištěna účastí zahraničního zástupce v porotě.  
V souladu s pravidly soutěže porota ocenila umělecky stylové knihy, jejichž forma dostatečně odráží obsah, knihy, které si zaslouží uznání jako fenomény kultury ducha. 
Aby byl přehled o estonských knihách co nejobjektivnější, vybrala porota k ocenění knihy velice různorodé s cílem předvést odlišné přístupy umělců ke zpracování stejných témat. Knihy byly posuzovány z estetického hlediska a mezi letošními vítězi najdete i tituly, jejichž vzhled plně neodpovídá obecně chápanému pojetí krásy. Vybrat vítěze byl nelehký úkol, rozdílnost názorů se  řešila demokratickým hlasováním. 
 
 
Soutěž byla silně ovlivněna snahou o nalezení levnějších výrobních  řešení. Jednobarevný tisk je vyzdvihován pečlivým výběrem papíru, vazbou a obalovým materiálem. Spolu s klasickým písmem se objevují svěží typografická  řešení, jak estonských tak i zahraničních autorů. Mladí talentovaní umělci předvádějí odvážné interpretace a transformují tradiční podobu knihy. Pokračuje i přehlídka tzv. retroknih a ačkoli se čas od času tato oblast zdá vyčerpaná, stále ještě je řada uměleckých alb a výstavních katalogů, které silně zapůsobí na divákovu duši.  
 
 
Ačkoli  část dnešní literatury vzniká v digitálním prostředí, tradičně vydávané knihy rozhodně nepatří k vymírajícím druhům. Dokud budou existovat zajímavé texty a ilustrace, budou zde i zruční lidé, kteří je přemění v originální umělecké výtvory.  První soutěž o nejlepší knižní návrh se konala v roce 1958 a o její opětovné zavedení v současné podobě se v roce 1998 zasloužily Svaz estonských grafiků, Sdružení estonských nakladatelů a Národní knihovna Estonska.
 
 

5 nejkrásnějších dětských knih roku 2009  

Soutěž pořádá Svaz estonských grafiků ve spolupráci se Sdružením estonských  uměleckých grafiků, Národní knihovnou Estonska a Sdružením estonských nakladatelů.  
Soutěž se poprvé konala v roce 1998. U dětských knih se na prvním místě hodnotí ilustrace. Autor návrhu knihy je oceněn v případě výjimečně dobrého grafického řešení. Celkem se soutěže zúčastnilo 35 knih z 18 nakladatelství.  
 
 
Mart Anderson 
Předseda poroty  
 
 
Pořadatelé soutěže:
Svaz estonských grafiků   
Sdružení estonských nakladatelů
Národní knihovna Estonska  
Estonské centrum designu  
Estonská akademie umění 

Zdroj:www.nkp.cz


  -  Termín přidání novinky30.9.2023 14:35  -  Přidat komentář