13.5.2010 Cena Jiřího Ortena

Cena Jiřího Ortena 2010

 

Slavnostní vyhlášení letošního držitele Ceny Jiřího Ortena proběhne 13. 5. 2010 od 16,00 ve Velkém sále Průmyslového paláce na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2010.

 


    Cena Jiřího Ortena je prestižní ocenění s dlouhou tradicí, byla již udělena dvaadvacetkrát. Mezi její laureáty patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Marie Šťastná, Petra Hůlová či Petra Soukupová.

    Cena Jiřího Ortena se udílí autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, jemuž v době vydání díla není více než třicet let.

    Již od loňského roku se záštity nad cenou a jejím pořádáním ujal Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Letos jeho snahu finančně podpořilo i Ministersvo kultury ČR. Partnerství letošní Ceně Jiřího Ortena přislíbil rověž Magistrát Hl. m. Prahy - vítěz tak obdrží částku v hodnotě 50 000 Kč. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 19 prací.

 

    SČKN se pokouší podpořit mladé autory a přispívat ke kultivaci knižního prostředí v České republice. Úzce spolupracuje s projektem Rosteme s knihou. Velice úspěšnou společnou akcí se stala například internetová kampaň Kniha - závislost na celý život (viz www.sckn.cz).

Počátkem dubna odborná pětičlenná porota Ceny Jiřího Ortena ve složení Petr A. Bílek (předseda), Petra Hůlová, Jindřich Jůzl, Pavel Kosatík a Jiří Peňás zveřejnila tři kandidáty nominované na tuto cenu pro rok 2010:

 

Jan Němec: Hra pro čtyři ruce (Druhé město)
    - za bravurní schopnost dosadit do tradičního půdorysu povídky široký vějíř nápadů a stylizačních škál.

 

Jan Těsnohlídek ml.: Násilí bez předsudků (Klub přátel Psího vína)
   - za generační básnickou výpověď o revoltě v době, kdy se k ní těžko hledá důvod.

 

Kateřina Tučková: Vyhnání Gerty Schnirch (Host)
   - za odvahu, s níž v rozsáhlém románovém prostoru zpracovala na konkrétních osudech velké dějinné téma.

 

 

    13. 5. 2010 od 16,00 - vyhlásí herec Lukáš Hejlík na slavnostním podvečeru ve Velkém sále Průmyslového paláce v rámci knižního veletrhu Svět knihy definitivního laureáta Ceny Jiřího Ortena pro rok 2010.

    Na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2010 se budou moci návštěvníci seznámit v rámci výstavky s historii projektu i s vítěznými knihami předchozích ročníků Ceny Jiřího Ortena. Více informací na www.sckn.cz.

 

Sponzory letošního ročníku se stali:
literární server www.knihovnice.cz, občanské sdružení Dobrá knížka, Knihkupectví Mária Olšanská (Příbram) a Akcent tiskárna Vimperk s.r.o.


 


Zdroj:http://www.sckn.cz/


  -  Termín přidání novinky30.9.2023 15:56  -  Přidat komentář