90%

François René de Chateaubriand

François René de Chateaubriand
François René de Chateaubriand
Národnost:FrancouzskáFrancouzská
Narozen:04.09.1768 (Saint-Malo)
Zemřel:04.07.1848 (Paříž)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Pochází ze staré rodové šlechty, v roce 1791 podnikl cestu do Severní Ameriky, která měla pro jeho tvorbu zásadní význam. Po návratu do Francie v roce 1800 působil krátce ve službách císařské diplomacie. Období revolučního teroru strávil v exilu. Za restaurace se vrátil do diplomatických služeb; v roce 1815 a 1822–24 působil jako ministr zahraničí Francie. Ve 30. letech dvakrát s diplomatickým posláním v Praze u exilového francouzského krále Karla X. Byl milencem Juliette Récamierové. Proslavil se i jako kuchař, po němž je nazván biftek Chateaubriand.

Do francouzské literatury vnesl témata, která předznamenala nástup romantismu (někdy označován jako nejvyznamnější představitel francouzského preromantismu. Jeho dílo mělo obrovský vliv nejen na francouzskou literaturu 19. století (zejména na tvorbu Victora Huga), ale na evropskou a severoamerickou prózu vůbec.

V Česku je znám především svou novelou Atala aneb Láska dvou divochů na poušti, kterou přeložil Josef Jungmann (1805) ve snaze dokázat, že čeština je schopna vyjadřovat i nejmodernější umělecké obsahy.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 1 

Období, ve kterém působil François René de Chateaubriand

Moderní literatura » 19. století » Romantismus » Světový

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

François René de Chateaubriand
François René de Chateaubriand
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení