60%

Stanisław Lem

Stanisław Lem
Stanisław Lem
Národnost:PolskáPolská
Narozen:Polsko Lvově
Zemřel:2006 (Polsko Krakov)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Stanisław Lem byl polský spisovatel, filozof, futurolog a satirik, světoznámý autor sci-fi. Jeho knihy byly přeloženy do 40 jazyků a prodalo se přes 27 milionů výtisků. Jeho dílo ovlivnilo nejen polskou, ale i světovou vědecko-fantastickou literaturu.

Byl synem zámožného lvovského lékaře otorhinolaryngologa. Dětství a mládí strávil ve Lvově. V Sověty okupovaném Lvově se zkoušel dostat na lvovskou polytechniku, ale přestože složil přijímací zkoušky, nebyl přijat kvůli svému buržoaznímu původu. Díky otcovým známostem se mu podařilo zahájit studia na Lvovské lékařské univerzitě. Studia přerušila válka. Za války pracoval jako automechanik a svářeč. Byl členem odboje. V roce 1944, kdy do Lvova opět vkročila Rudá armáda, pokračoval ve studiích. V roce 1946 byl s celou rodinou repatriován do Krakova, kde začal studovat medicínu na Jagellonské univerzitě. Po ukočení studia však nepřistoupil k závečné zkoušce, aby se vyhnul službě vojenského lékaře a obdržel pouze diplom, že ukončil studia. V letech 1947–1950 pracoval jako mladší asistent ve vědeckém semináři
vedeném doktorem Mieczysławem Choynowskim. V roce 1953 se oženil s Barbarou Leśniakovou a v roce 1968 se jim narodil syn Tomasz.

Svou prvotinu vydal v roce 1946, jeho nejslavnější díla pocházejí ze šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Od prvotního komunistického vizionářství se jeho díla postupně stávala kombinací čístokrevné technologické sci-fi a filozofických úvah. V Lemových dílech se postupně objevují dvě postavy, které později objevují i v dalších textech. Je to především pilot Pirx, se kterým čtenáři překonávají různé technické nástrahy, které čekají na lidi budoucnosti, a Ijon Tichý, který při svých kosmických výpravách navazuje kontakty z mimozemskými civilizacemi. Ti nám prostřednictvím deníků Ijona Tichého nastavují ironické zrcadlo.

*

Polský spisovatel sci-fi Stanisław Lem (1921 – 2006) se dnes jako jediný kontinentální Evropan může pochlubit tím, že jeho jméno je řazeno po bok žijících či dnes již klasických legend jako jsou Arthur C. Clark, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein či Ray Bradbury, abychom vyjmenovali alespoň ty nejslavnější z nejslavnějších a největší z největších. Román Solaris vyšel ve Spojených státech již v roce 1970, aby se její autor brzy nato stal čestným členem organizace Science Fiction Writers of America. Literární příloha deníku New York Times mu jako prvnímu autoru sci-fi v historii, věnovala rozsáhlý článek na titulní straně.

Stanisław Lem se narodil roku 1921 ve Lvově v rodině místního starousedlíka, lékaře Samuela Lema. Po druhé světové válce jejich rodné město připadlo Sovětskému svazu a místní Poláci museli volit mezi přijetím sovětského občanství a opuštěním města. Lemovi se vybrali druhou možnost a roku 1946 se přestěhovali do Krakova, kde Stanisław Lem dokončil lékařskou fakultu a kde také už natrvalo zakotvil. V témž roce se pokusil psát beletrii, aby nejprve publikoval v časopisech. V listopadu 1950 začal pracovat na Astronautech, které dokončil a vydal v roce následujícím. Jejich okamžitý úspěch mu otevřel dráhu profesionálního spisovatele. Zemřel 27. 3. 2006 v polském Krakově.

Ocenění

# 1957 – City of Kraków's Prize in Literature (Nagroda Literacka miasta Krakowa)
# 1965 – Prize of the Minister of Culture and Art, 2nd Level (Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia)
# 1972 – member of commission "Poland 2000" of the Polish Academy of Sciences
# 1973
* Prize of the Minister of Foreign Affairs for popularization of Polish culture abroad (nagroda Ministra Spraw Zagranicznych za popularyzację polskiej kultury za granicą)
* Literary Prize of the Minister of Culture and Art (nagroda literacka Ministra Kultury i Sztuki) and honorary member of Science Fiction Writers of America
# 1976 – State Prize 1st Level in the area of literature (Nagroda Państwowa I stopnia w dziedzinie literatury)
# 1979
* Grand Prix de Littérature Policière for his novel Katar.
* A minor planet, 3836 Lem, discovered by Soviet astronomer Nikolai Stepanovich Chernykh in 1979, is named after him.[9]
# 1981 – Doctor honoris causa honorary degree from the Wrocław University of Technology
# 1986 – Austrian State Prize for European Literature
# 1991 – Austrian literary Franz Kafka Prize
# 1994 – member of the Polish Academy of Learning
# 1996 – recipient of the Order of the White Eagle
# 1997 – honorary citizen of Kraków
# 1998 – Doctor honoris causa: University of Opole, Lviv University, Jagiellonian University
# 2003 – Doctor honoris causa of the University of Bielefeld
# 2007 - A street in Krakow is to be named in his honour.

Zdroj:spisovatele.cz; www.legie.info


Knihy

Počet knih: 0 

Litujeme, ale nebyl nalezen žádný záznam.

Období, ve kterém působil Stanisław Lem

Moderní literatura » 21. století » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Stanisław Lem
Stanisław Lem
Přidat fotografii

Odkazy

Termín přidání odkazu3.12.2013 v 17:34
http://www.lem.pl/
Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení