Tomáš Antonín Pánek

Tomáš Antonín Pánek
Tomáš Antonín Pánek
Pseudonymy:T. A. Pánek, Tom Pansen
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:22.02.1901 (Příčina u Rakovníka)
Zemřel:15.01.1983 (Kralupy nad Vltavou.)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Železniční úředník, autor mnoha námořních a leteckých románů pro chlapce i dospělé, často psaných na pomezí vědecké popularizace a vědeckofantastického žánru. Kromě nich napsal básnickou sbírku.
Tomáš Antonín Pánek se narodil 22. února 1901 v „domečku, sedícím v klíně zahrady“ v příčinské Kolonii, shluku dělnických domků pod plzeňskou silnicí. Tomáše A. Pánka vychovávali prarodiče, „poctivé a obětavé duše.“
S dědou, horníkem v Brantě, chodíval na stráň za domem, ze které viděl „obraz kotliny, s věncem lesů rozevřeným na západ a ztrácejícím se v dálce. U otevřené strany mohutný vrch se opírá úbočím o zalesněný hřeben a druhou stranou pásy úzkých políček a pastvin utíká do vlnitého kraje stoupajícího k šedým opukovým skalám. Kopec snaží se přehlédnouti komín dolu, jehož dým a páry ztrácejí se v korunách smrků a rozplývají v poesii kraje.
Od šachty šplhá se silnice k hornické kolonii; několik šindelových střech vyhlíží ze zelených zahrad.“ Tak popsal pohled do Rakovnické kotliny ve své románové prvotině V písni motorů z roku 1927, v níž vzpomínky na své dětství vypráví prostřednictvím idealistického konstruktéra Tomáše, který se chystá překvapit svět vynálezem větrné elektrárny. Tomáš A. Pánek napsal pod svým vlastním jménem nebo pod pseudonymem Tom Pansen na dvě desítky dobrodružných románů pro mládež, populárně naučných publikací a dalších knih, byl průkopníkem českého leteckého románu, a jeho příběhy dodnes patří k vyhledávané četbě. Pobřeží vraků, Smělá křídla, Luboš plachtař, Bílá jachta v oblacích, Metelice nebo Tajemství námořní letky, to
jsou jenom některé z titulů, které by možná nevznikly, nebýt strání nad jeho rodným domkem v Příčině, z nichž se malý Tomáš A. Pánek díval do kraje. Chcete-li, zastavte se někdy na spisovatelově „milovaném kopci“ a rozhlédněte se. Pohled, který budete mít před očima, stojí za to a zvlášť za příznivého počasí uvidíte nejen bezmála celé Rakovnicko, ale ještě mnohem dál. A kdo ví, možná i vy tu uslyšíte volání dálek, stejné, které před více než sto lety nasměrovalo chudého chlapce z Příčiny na cestu oblíbeného autora dobrodružných románů.

Zdroj:https://www.knihovny.cz/Record/auth.AUT10-000027221


Knihy

Počet knih: 2 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Tomáš Antonín Pánek
Tomáš Antonín Pánek
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz