Alexej Maximovič Peškov

Alexej Maximovič Peškov
Alexej Maximovič Peškov
Pseudonym:Maxim Gorkij
Národnost:RuskáRuská
Narozen:28.03.1868 (Nižnij Novgorod, Rusko)
Zemřel:18.06.1936 (Gorki-10, Rusko)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Maxim Gorkij, průkopník socialistického realismu, vlastním jménem Alexej Maximovi Peškov, se narodil 28. (16.) března 1868 v Nižnim Novgorodu.

Jeho otec byl uměleckým truhlářem. V roce 1879 Gorkij osiřel a dětství prožil u dědečka. Školu navštěvoval jen několik měsíců, od 12 let se toulal, střídal různá zaměstnání. Ve svých 15 letech se aktivně zapojil do revolučního hnutí. Vzdělání si doplňoval jako samouk.

V dílech Gorkého se projevuje jeho elementární nadání a úzké sepětí s povolžskou krajinou.

Roku 1892 vydal v Tbilisi svoji první povídku Makar Čudra pod pseudonymem poukazujícím na osud vlastní i svých postav – Gorkij, tzn. Hořký.

Gorkij pracoval jako žurnalista v Nižnim Novgorodu a v Samaře. Roku 1898 mu vyšla dvousvazková sbírka povídek, která se setkala s velkým ohlasem nejen v Rusku, ale i v zahraničí.

Gorkij se podílel na založení prvních legálních bolševických novin „Novaja žizň“ (Nový život, 1905). V této době se Gorkij seznamuje i s Leninem, jejichž někdy velice proměnlivý vzájemný vztah trval až do Leninovy smrti.

V roce 1906 musí odejít Gorkij do exilu – přes Berlín a Paříž odejel do USA, kde v roce 1908 vznikl román Mať (Matka), v letech 1906-1913 se usadil na Capri.

Po amnestii v roce 1913 se Gorkij vrátil do Ruska. Zde se zasazoval o uchování ruského kulturního dědictví, pečoval o mladé spisovatele a a založil nakladatelství „Vsemirnaja literatura“ (Světová literatura). Snažil se ochraňovat spisovatele před „rudým terorem“, podporoval však pronásledování křesťanství.

Roku 1921 přiměl Lenin Gorkého k novému exilu, který byl odůvodněn jako zdravotní pobyt. Do roku 1924 žil Gorkij v Německu i Československu. V Berlíně založil časopis „Beseda“, který spojoval spisovatele v Sovětském svazu i v exilu. V exilu zůstal i po Leninově smrti, žil v Sorrentu. Jeho poměr k Sovětskému svazu byl rozpolcený. Během pobytu v exilu se nenaučil žádný cizí jazyk a ani nevytěžil nic ze svého nového prostředí pro svou uměleckou tvorbu. Výjimkou byly roku 1903 „Skazki ob Italii“ (Pohádky z ostrova Capri).

Stalin přiměl Gorkého k návratu do vlasti roku 1931, od roku 1934 se stal předsedou Svazu spisovatelů Sovětského svazu. Gorkého dílo bylo sovětskou propagandou značně idealizováno.

Gorkij zemřel 18. června 1936 v městě Gorkij. Předpokládá se, že byl usmrcen lékařskými zásahy na pokyn svého údajného přítele Stalina. Nikdy to však nebylo plně prokázáno.

Zdroj:https://www.spisovatele.cz/maxim-gorkij#cv


Knihy

Počet knih: 2 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Alexej Maximovič Peškov
Alexej Maximovič Peškov
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz