Diskuze

zpět na přehled základních tématzpět na přehled základních témat

Pokud chcete vložit příspěvek do diskuze, přihlašte se.

Jakub
JakubTermín přidání příspěvku27.11.2010 v 19:05

Ahoj,

díky za zajímavý názor. Bohužel zatím se nevyužilo úplně ideálně potenciálu KDb. Spíše jsme se zaměřil na funkčním dokončení a přidání obsahu, nežli rozšíření. Pevně věřím, že se karta obrátí, KDb již funguje stabilně a je tu i velký počet knih. Myslím si, že funkcemi a přehledností jsme minimálně na stejné úrovni, nežli konkurence. Ovšem máš pravdu tady tomu chybí život. Chybí zde lidé, která zas má konkurence.

Tvé plány a návrhy nejsou naivní, každopádně vydavatele a knihkupci mně přijdou těžko přístupní a nedůvěřivý vůči takovým to projektům.

Mám nějaké plány, jak to udělat zajímavé pro lidi. Jak je sem nalákat. Věřím, že se to podaří. Nerad bych, aby naše námaha zde přišla vniveč.

koczanska
koczanskaTermín přidání příspěvku27.11.2010 v 13:39

Ahoj všem, na KDb jsem poměrně nová a tak vše prozkoumávám postupně. Dnes jsem si pročetla tuhle diskuzi na téma Čbdb.
Jakube, nalákat sem lidi a přimět je aktivně se zapojovat na tvoření databáze bude těžké - hlavně v konkurenci Čbdb nebo databazeknih.cz. Jak pomoci - to babo raď. Jisté východisko bych doopravdy viděla v navázání spolupráce s vydavateli knih a knihkupci (uveřejňování novinek o vydávaných knihách, akcích pořádaných těmito vydavateli a pod.). Sami vydavatelé budou rádi spolupracovat, když zde budou mít defacto reklamu zadarmo. Možná to ale vidím hodně naivně.
Dál jsi zde zmínil soutěže. Člověk je tvor soutěživý a hravý. Soutěže je určitě velké plus navíc, i kdyby to byla soutěž o prkotinu nebo jen o to tu soutěž vyhrát.
Každopádně Kdb se mi moc líbí a fandím všem tvůrcům.

Artran
ArtranTermín přidání příspěvku23.12.2009 v 22:00

avellone02 & Tom:Jen malá poznámka. Nevím, kde jste vyčetli, že srovnávám kdb.cz a cbdb.cz? Ale raději to nechme být...

Jakub
JakubTermín přidání příspěvku18.12.2009 v 17:10

Avellone02: štítky, tagy nebo jsem dokonce jsem se setkal i s pojmem visačky, byla by to sekce, kde by se vkládaly klíčová slova ke k danému záznamu knize, spisovateli nebo organizaci. Veškeré tyto části jsou nějak zařazeny do kategorií, a tady by se jednalo o názvy, které by spojovaly jinak nežli kategoriálně knihy. Například: u knihy Pán prstenů by bylo : fantasy, tolkien, středozemě, zkrátka taková směsice klíčových slov, díky které by bylo možné najít tu danou knihu a najít knihy podobné.

avellone02
avellone02Termín přidání příspěvku18.12.2009 v 10:35

S tím vkládáním dat a diskuzemi uživatelů máš samozřejmě pravdu, to je běh na dlouhou trať. Ale věřím, že se to bude zlepšovat, chce to jen čas. Až budu mít po zkouškách, tak s tím zkusím něco udělat a začnu přidávat :) Můj úplně první dojem byl, že sem nikdo nechodí a nikdo se o to nestará, jsem rád, že tomu tak není a že na všem pilně pracujete.
Co konkrétně si mám představit pod bodem štítky u knih, spisovatelů a organizací? Většina z těch bodů mi je jasná a opravdu se mi líbí, jen tohle nevím co je.

Jakub
JakubTermín přidání příspěvku18.12.2009 v 00:14

Zajímavé názory, a musím uznat, že máte i ve většině pravdu. Dle mého názoru je KDb značně rozsáhlejší, co se týče funkcionality a možností oproti Čbdb, ovšem je to na mírně na úkor přehlednost. I když ta přehlednost, zde nemůže být tak hrozná, rozčlenění na jednotlivé sekce vyhledávání v nich, jde pouze o zvyk. Snažím se obsah jednotlivých částí přizpůsobit, co nejlépe uživatelům, proto pokud se Vám bude cokoliv zdát nejasné máte možnost, buďto psát přes formulář náměty a připomínky nebo mě zaslat zprávu. S některými z Vás uživatelů jsem v kontaktu a snažím se, co nejlépe přízpůsobit obsah KDb. Pokud máte jakéko náměty a přípomínky neváhejte a pošlete mi je přes online formulář nebo zprávu.

Ovšem je třeba si uvědomit je to nekomerční projekt, do kterého člověk vkládá pouze svůj čas, a chvíli zabere vytvoření a vylazení kvalitní databáze. Zatím KDb.cz zatím nedosáhla většiny svých plánovaných rozměrů, spuštěna oficiálně na webu byla až polovině září 2009, a dle mého názoru zde bylo upraveno poměrně dost částí. Přidány veškeré knihy a spisovatelé.

S tou živostí portálu, i když je to pravda, jak je možné ovlivnit, to zdali uživatelé budou vkládat data a diskutovat, aby se stal portál aktivní?? Poraďte mi?? Ovšem zatím funkcionalita podporující možnosti uživatelského propojení není příliš rozsáhlá, pokusím se na to více zaměřit.


Jen pro ilustraci plánujeme přidávat:
- vkládání více vydání a edic u knih
- ke knihám přiřazovat statusy (přečteno, právě čte, oblíbené).
- vytvoření vlastní uživatelské knihovny a možností kategorizace a přidání vlastních údajů ke knize.
- štítky u knih, spisovatelů a organizací.
- navázání kontaktu s knihkupectvími a zavedení případných soutěží o knihy
- přiřazování cen o knihách od knihkupectví a výpis těchto cenu u knihy (poradce při koupi)
a mnoho dalších. Nechci Vám nic slibovat, ale rozhodně nechci, aby tento projekt stagnoval a pokusím se pro to udělat maximum.

Tom
TomTermín přidání příspěvku17.12.2009 v 19:00

Mně osobně taky přijde Čbdb přehlednější než Kdb. Ale hlavně jí hodnotím jako živější, aktivnější a v tom má podle mě nad Kdb obrovskou převahu. Opravdu tam přibývají desítky knih a autorů denně, diskutuje se na fóru, hlasuje se v anketě, komentují se a hodnotí se knihy a autoři, souteží se. Nic z toho se na Kdb neděje a to je dost velká škoda. Nadruhou stranu se mi na Kdb líbí ten nápad se seznamy knihkupectví, nakladatelství atd. Jen je škoda, že není dotažen dokonce, ba ani do desetiny (knihkupectvích přidáno 5, nakladatelství 26, antikvariáty 4)...to podle mě Kdb zase sráží. Nějakou dobu jsem sem chodil než jsem se zaregistroval a přemýšlel jsem, jestli tenhle web ještě funguje, jestli se o něj někdo stará, protože to tak opravdu nevypadá. Po té co jsem spatřil toto fórum jsem se v tomto dojmu ještě utvrdil. To podle mě spíš odradí náhodné návštěvníky, představte si tuto situaci: úplnou náhodou se dostanu na stránky Kdb.cz, jen tak si je prohlídnu a řeknu si, že to je zajímavý nápad a že se mi opravdu líbí, jen je škoda, že je ještě v počátcích. Vrátím se sem za týden nebo dva a hle, žádná změna - žádné nové knihy a autoři (nebo jen minimum), žádné komentáře, přidané knihkupectví, nové registrace, prostě nic. V tu chvíli si pomyslím, že ten web není v počátcích, ale že je mrtvý a nikdo se o něj nestará. A už jsem víckrát nepřijdu. Kdyby se o něj někdo opravdu staral, přidával obsah, propagoval ho, mohl by to být zajímavý a úspěšný projekt. Takhle si zatím myslím, že Kdb je jen další nekoncepční a zbastlená knižní databáze.

A co si myslíte o dalším pokusu o knižní databázi na našem webu www.databazeknih.cz?

avellone02
avellone02Termín přidání příspěvku17.12.2009 v 13:03

Artran: Naopak, musim s tebou nesouhlasit, cbdb.cz mi prijde v mnoha vecech lepsi nez kdb.cz a rozhodne je prehlednejsi. Ano, je pravda, ze autor zapomenel na tento pomerne zakladni fakt, ale verim, ze to brzy napravi. Zatim vzdy rychle vyhovel navrhum a napadum uzivatelu, takze toto jiste nebude vyjimka. Je pravda, ze na Kdb jsem zaregistrován pouze chvilku, ale prijde mi to tu hrozne chaoticke a neprehledne, ale casem az se zorientuju snad zmenim nazor. Cbdb je naopak velmi prehledna, uzivatelsky prijemna, ocenuji i to, ze poradaji jiz druhou soutez o knihy. Co se mi take libi, ze opravdu dbaji na obsah - snad kazdy den pribyva velke mnozstvi novych knih a jsou dle meho nazoru kvalitne vyplnene. V tomto si myslim ze kdb pokulhava, preci jen tu je neco pres 800 knih a nevypada to, ze by se tento pocet nejak vyrazne zvysoval. Je tedy otazkou, je lepsi mit databazi s 800+ knizkama a moznost pridavat vic autoru nebo mit databazi s 2700+ knihama a moznost uvest jen jednoho autora a druheho do popisku knihy? To at se kazdy uzivatel rozhodne sam a podle toho si vybere.

Jen cas ukaze, ktera z techto dvou databazi se prosadi a z ktere bude zbastlene a nekoncepcni nic, i ja sam jsem na to opravdu zvedav :-)

Artran
ArtranTermín přidání příspěvku14.12.2009 v 12:28

To Lucka: Koukal jsem na ni. Mají hezký design i uživatelské rozhraní. Když jsem si ale v diskuzi přečetl, že programátor databáze *nepočítal* (!) s tím, že kniha může mít více autorů, tak to o čemsi vypovídá... Opravdu mne zaráží fakt, že se kdejaký programátor (byť třebas dobrý) pouští bez rozmyslu do oblasti, které evidentně absolutně nerozumí. Takovýhle základní fakt s více autory si snad navíc dokáže uvědomit každý obyčejný čtenář? To už není jen nějaký obyčejný "nedostatek", ale ignorantsví... Ach jo... Mám pocit, že tahle vznikne na českém webu jen další nekoncepční a zbastlená knižní databáze.

Lucka
LuckaTermín přidání příspěvku13.12.2009 v 11:58

Ahoj, objevila jsem konkurenční projekt na adresa www.cbdb.cz, rozhodně doporučuju se podívat pro srovnání :)