100%

Velký samočinný větostroj a další povídky

Velký samočinný větostroj a další povídky
Velký samočinný větostroj a další povídky
Knihu četloVlastní
ČetloVlastní
11
Autor:
Originál:The Collected Short Stories
Jazyk (původní knihy):Jazyk vydání angličtina angličtina
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru
Velký samočinný větostroj a další povídky
Velký samočinný větostroj a další povídky
Nakladatel:Volvox Globator
ISBN:978-80-7207-667-3
EAN:9788072076673
Termín:
Pořadí vydání:1.
Místo:Praha
Jazyk:Jazyk vydání čeština čeština
Překladatelé:Josef Línek, Richard Müller
Rozsah (počet stran):123
Vazba:měkké desky, lepená brožura oříznutá po třech stranách
Materiál:kniha

Anotace

Přítomný výbor nabízí časově značně široký výsek z Dahlovy tvorby (od let padesátých až k létům osmdesátým). Dvě povídky z posledního tvůrčího období (Chirurg a Antikvář) dostávají navíc českou podobu poprvé.
Společného jmenovatele mají všechny povídky v precizní dějové stavbě – což vytváří text detektivní nikoli námětem, ale právě konstrukcí – a rafinovaným využíváním žánrových a stylistických literárních prostředků, které dávají pozornému čtenáři stopy, náznaky, klíče k řešení a které i čtenář méně pozorný (upnutý především k rozuzlení) může ocenit zpětně, až při druhém čtení. Není proto náhodou, že Dahl třikrát obdržel Cenou E. A. Poea.
V titulní povídce se setkáme s technickým géniem Adolfem Knipem, jehož touha ale míří k umění a tvorbě, a s chytráckým vydřiduchem panem Bohlenem, vlastníkem společnosti, v jejíchž zdech je postaven Velký samočinný větostroj. Vypravěč, původně neutrální a neviditelný, se v posledních odstavcích stává součástí vyprávěného světa a vstupuje do něj. / Síla a metamorfní, snad až zhoubná schopnost fantazie živené dětskou touhou, se ukazuje ve zcela jiném, krátkém příběhu Přání, v němž se imaginární hra proměňuje ve smrtelně nebezpečnou cestu do neznáma. / Žánrově fascinující je povídka s lakonickým názvem Prase, černočerná pohádka naruby o tom, jak prosťáček Lexington, vyznavač vegetariánství, ve městě New Yorku ke štěstí nepřišel. / Povídka Voják nahlíží do vědomí mladíka navrátivšího se z války, který prožívá nejen krizi manželství, ale - jak postupně zjišťujeme - i krizi vlastní duševní integrity. / V povídce Chirurg zavítáme do prostředí Oxfordu, Radcliffské chirurgie a místního klenotnictví a seznámíme se s jedněmi z nejkladnějších Dahlových postav: Robertem Sandym a jeho ženou. / Na zcela opačném pólu společenské prospěšnosti se nachází Antikvář Buggage a jeho účetní slečna Tottlová, dvě postavy, které rozšiřují Dahlovu galerii podvodníků oklamaných vlastní lstivostí.

Žánr a kategorie knihy Velký samočinný větostroj a další povídky

Krásná literatura » Próza » Světová próza