89%

Lakomec

Lakomec
Lakomec
Knihu četloVlastní
ČetloVlastní
31
Autor:
Originál:L´Avare
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Harpagon, bohatý měšťan, je nesmírně lakomý. Má dvě dospělé děti: syna Cléanta a dceru Élisu. Cléante má známost s Marianou, chudobnou, ale půvabnou dívkou. Élise miluje Valéra, který se uchytil v Harpagonově domě jako správce. Ale před Harpagonem se o těchto známostech nesmí ani promluvit. Když se konečně děti jednou osmělí a učiní před otcem zmínku o svých záměrech, překvapí je ten svými plány: pro Cléanta přichystal postarší, ale velmi bohatou vdovu a pro Élisu starého mládence Anselma, který je také velmi zámožný a vůbec nežádá věno. A aby bylo překvapení dovršeno, oznámí nakonec Harpagon, že sám se ožení s Marianou.

Harpagon nechává Cléanta vždycky bez peněz. Proto Cléante slídí, kde by si peníze mohl vypůjčit. Sluha La Fléche mu vyjedná půjčku na vysoké procentu u nějakého lichváře. Cléante si přijde pro peníze. Jaké je však jeho překvapení, když vidí, že tím lichvářem je sám Harpagon!

Po ostré slovní půtce vzkazuje dohazovačka Frosine Harpagonovi, že Mariane přijala jeho pozvání na večeři. Pro Harpagona jsou to veliké starosti. Hlavně aby ta večeře mnoho nestála! Mariane přijde a Harpagon jí představuje dětem jako jejich budoucí matku. Ale Mariane se okázale baví s Cléantem, který si jí nadmíru hledí. Harpagonoův nepokoj se stupňuje, když Cléante poručí více jídla. A když Cléante sejme z Harpagonova prstu prsten, aby jej nabídl Marianě, Harpagon je již tolik rozhněván, že odejde od stolu, aby sehnal drožku pro odjezd domů. Když se pak nenadále vrátí, zahlédne, jak Cléante líbá Marianě ruku. Chová už značné podezření a zavolá si Cléanta stranou. Předstíraje, že se vzdává Mariany, vyzývá ho, aby se s ní oženil. Cléante upadne do léčky a přizná se ke své lásce. Na to přesně ovšem Harpagon čekal a nyní Cléantovi nařizuje, aby se navždy Mariany zřekl.

Vtom přiběhne La Fléche a přináší skřínku s penězi. Lakomý Harpagon ji zakopal v zahradě a La Fléche nyní našel a vzal. Ale Harpagon zpozoruje krádež ihned, křičí, jako by se pominul rozumem, a svolává policii.

Policejní komisař vyslýchá nejprve služebnictvo. Harpagonův kočí a kuchař v jedné osobě Jacques podezřívá Valéra, který je u něho v nemilosti, z krádeže. Valére však myslí, že běží o jeho lásku k Élise, a přizná se k ní – což je příčinou zábavného nedorozumění. Když se mu vysvětlí, že jde o krádež, přizná se, že se z lásky k Élise v přestrojení vloudil do Harpagonova domu. A z jeho přiznání vyjde najevo, že on i Mariane jsou děti Anselmovy, o nichž si všichni mysleli, že zahynuly při námořní katastrofě.

Zatím Cléante prohlásí Harpagonovi, že skřínku má on a že mu ji vrátí, když se vzdá Mariany. Harpagon souhlasí se vším, jen když bude mít zase své peníze a když po něm nikdo nebude žádat věno. A tak se Valére ožení s Elisou a Cléante s Marianou.

Vydání

Žánr a kategorie knihy Lakomec

Krásná literatura