88%

Otec Goriot

Otec Goriot
Otec Goriot
Knihu četlo
Četlo
1
Autor:
Podtitul:Otec Goriot
Originál:Le Père Goriot
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Román odhaluje prostřednictvím individuálních osudů úpadek citů a mravnosti pod tlakem odlidštěných společenských poměrů.

V pařížském penzionu vdovy Vauquerové dojde k náhodnému propojení dvou protichůdných osudů: bývalého úspěšného podnikatele Goriota, již starého a společensky degradovaného, a mladého Evžena Rastignaka, který do Paříže přišel studovat práva. Zatímco Goriot je zde zastižen již v době svého společenského úpadku, hyne opuštěn a finančně zruinován sobeckými dcerami, má vývoj Rastignakovy osobnosti tendenci opačnou. Po bližším poznání panujících společenských zákonitostí, jež mu zprostředkovala vzdálená příbuzná, komtesa de Beauséant, a pod vlivem dalšího nájemníka penziónu, uprchlého trestance Vautrina, se Rastignac zříká původních dobrých předsevzetí. Přestože je otřesen tragédií Goriota, vítězí v něm ctižádost a stává se milencem jedné z jeho dcer, od níž očekává, že mu svým vlivem dopomůže ke kariéře.

Obě hlavní postavy - Goriot a Rastignac - představují přes zdánlivou protichůdnost svých osudů společenské typy poznamenané stejným sociálním prostředím a jeho ryze peněžními, zmaterializovanými mezilidskými vztahy, v nichž není místo pro poctivost, cit a jiné hodnoty. Smrt Goriota má tak svou obměnu v morální smrti Rastignakově, který v závěru románu přijímá za svá nečistá pravidla hry, jejichž obětí se stal Goriot.

Mistrovská kompozice: zápletka, konflikt, narůstá dramatičnost; podrobné popisy prostředí, smysl pro detail; množství postav důkladně propracovaných; jazyk charakteristický pro postavy z různých prostředí (i hovorový, zvláště v dialogu)

Otec Goriot
Otec Goriot
Nakladatel:Mladá fronta
Termín:
Místo:Praha
Jazyk:Jazyk vydání čeština čeština
Překladatel:Božena Zimová
Rozsah (počet stran):236
Vazba:vázaná
Materiál:kniha

Žánr a kategorie knihy Otec Goriot

Krásná literatura » Próza » Světová próza