71%

Piková dáma

Piková dáma
Piková dáma
Autor:
Podtitul:Piková dáma
Originál:Pikovaja dama
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Piková dáma je jedním z nejznámějších prozaických děl Alexandra Sergejeviče Puškina. Jde o delší povídku, která je považována za jeden z prvních náznaků moderní ruské prózy.

Němec Heřman se náhodou dovídá, že babička jednoho jeho přítele dokáže uhádnout karty, které vyhrají. Heřman proto u mladé a krásné schovanky staré dámy, Lizavety Ivanovny, vzbudí zdání, že je do ní zamilován, aby si získal důvěru staré dámy a především přístup k jejím zázračným schopnostem.

Když je konečně pozván do domu na noční schůzku, podaří se mu tajně se dostat do pokoje staré hraběnky. Pokouší se ji přinutit, aby mu prozradila ony tři šťastné karty, hraběnka je však neoblomná a nic mu neprozradí. Heřman se proto rozhodne pro krajní řešení a s pistolí v ruce se ji pokusí donutit, aby mu karty vyzradila. Hraběnka opět nic nevyzradí, dostane silný nervový šok a zemře.

Nikdo nemá podezření, že by hraběnka zemřela jinak než přirozenou smrtí, Heřmanovi se proto nic nestane. O několik dní později se mu ve snu zjevuje duch mrtvé. Oznámí mu konečně tři karty a zmizí.

Heřman, plný optimismu, hned druhý den odejde do hráčského klubu. Hraběnka mu oznámila, že třikrát po sobě vyhraje eso. Heřman tedy napoprvé vsadí na eso a vyhraje. Rozradostněn úspěchem hraje dál a i podruhé vyhraje značnou částku. Přichází poslední hra. Heřman všechny své peníze vsadí na eso. Tentokrát však vyjde piková dáma, ve které Heřman pozná podobu staré hraběnky.

Je zcela bez peněz a navíc zadlužen. Hraběnka se mu po smrti pomstila. Heřman se nakonec zblázní a přijde i o všechen zbývající majetek. Lizaveta Ivanovna, hraběnčina schovanka, se velice dobře a bohatě provdá.

Vydání

Žánr a kategorie knihy Piková dáma

Krásná literatura » Próza » Světová próza