75%

Bible a morálka

978-80-7195-367-8
978-80-7195-367-8
Autor:
Podtitul:Biblické kořeny křesťanského jednání
Jazyk (původní knihy):Jazyk vydání italština italština
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Další dokument Papežské biblické komise vychází ze zadání, který tomuto grémiu špičkových katolických biblistů v celosvětovém zastoupení dal v r. 2002 papež Jan Pavel II. V současné situaci morálního relativizmu a určité skepse v biblickém a teologickém bádání se ukázalo nutné, aby se tým odborníků vyslovil k otázce, do jaké míry a jakým způsobem zavazuje Bible jakožto sbírka starobylých textů a zároveň inspirované Boží slovo v oblasti mravních principů a norem. Po šestileté usilovné práci vychází dnes tento dokument.

Je rozdělen do dvou hlavních částí. V první – o něco delší – autoři chronologicko-tématicky procházejí biblické zjevení a ukazují na jeho trvalé morální poselství. Základní definice biblické morálky je dána ve dvou krocích: Bůh daruje člověku život a vše, co k němu patří, a člověk na tento dar odpovědně reaguje. Základem každé na Bibli založené morálky je tedy stvoření. V dějinách spásy se pak výchozím bodem pro morální jednání člověka stává dar Boží smlouvy, která vrcholí v „nové smlouvě“, uskutečněné v Ježíši Kristu.

Druhá část dokumentu se snaží četbu Bible z hlediska morálního poselství shrnout do základních principů, které dnes mohou pomoci k rozlišování a rozhodování se pro to, co je v souladu s Božím plánem. Papežská biblická komise formuluje dva základní principy a šest principů zvláštních.

Dokument vhodně navazuje na dva dokumenty PBK z posledních dvou desetiletí (Výklad Bible v církvi a Židovský národ a jeho svatá písma v křesťanské Bibli). Je určen nejen odborníkům v oblasti biblistiky a teologie, ale měl by se setkat s vřelým přijetím u všech kněží, katechetů a učitelů (zvl. náboženství a etiky). Svou úrovní je dostupný i běžnému zájemci o křesťanskou etiku, věřícímu i nevěřícímu.

978-80-7195-367-8
978-80-7195-367-8
Nakladatel:Karmelitánské
ISBN:978-80-7195-367-8
EAN:9788071953678
Termín:
Pořadí vydání:1.
Jazyk:Jazyk vydání čeština čeština
Překladatelé:Jaroslav Brož, Josef Hřebík
Editor:Stanislav Předota
Typograf:Anna Kubů
Rozsah (počet stran):207
Formát (výška x šířka):200 x 130 mm
Vazba:brožovaná
Materiál:kniha
Edice:Dokumenty

Anotace

Tento dokument Papežské biblické komise poukazuje především na vnitřní bohatství Desatera a Ježíšova horského kázání. Poslední odpovědi na hledání štěstí a smyslu našeho života je vždy Bůh.

Žánr a kategorie knihy Bible a morálka

Filozofie a náboženství » Duchovní teorie a směry