53%

Smrť Jánošíkova

Smrť Jánošíkova
Smrť Jánošíkova
Autor:
Jazyk (původní knihy):Jazyk vydání slovenština slovenština
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Jánošík byl legendárním ochráncem utiskovaného a vykořisťovaného slovenského lidu. Měl kolem sebe družinu dvanácti odvážných a silných chlapců, stejně odhodlaných jako sám Jánošík. Chodili po kraji a pomáhali chudým proti útlaku a robotě, bohaté okrádali a zesměšňovali a jejich majetek pak rozdávali chudým.

Kdekoliv se Jánošík se svou pověstnou družinou objevil, tam ihned zavládl klid a pořádek. Čím větší byla láska prostých lidí k Jánošíkově tlupě, tím více rostla nenávist pánů vůči němu. Jánošík a jeho tlupa vytrvale procházeli Slovenskem a napravovali křivdy, kterých se na prostém lidu vrchnost dopouštěla.

Brali bohatým a dávali chudým, proto je páni chtěli co nejdříve pochytat. To se jim ale dlouho nedařilo - ať zkoušeli co zkoušeli, zbojníci jim stále unikali. Jánošíka totiž ochraňovalo silné kouzlo - byl zcela nezranitelný, jediné místo, kde mu mohli ublížit, představoval jeho pás.

Jednou Jánošík seděl v krčmě a popíjel, když tu ho najednou obklíčili drábové. Byl by se osvobodil, ale jedna stařena drábům poradila, aby pod Jánošíka nasypali hrách. Když se už zbojník téměř vysmekl, baba opět poradila – řekla vojákům, kde je zranitelný a ti ho pak střelili do pasu. Jánošík upadl na zem a pak už pro dráby nebylo těžké ho chytit, spoutat a vsadit do přísně hlídaného vězení.

Když to uslyšela jeho milenka Elena, utopila se v Dunaji. Jánošík už měl být oběšen, ale na poslední chvíli pro něj přišla milost od císaře, který se bál jeho vlivu. Jánošík však milost odmítl a byl pověšen za žebro. V horách schovával velké poklady, ale nikdy nevyzradil kde, aby je zachoval pro chudé.

Smrť Jánošíkova
Smrť Jánošíkova
Nakladatel:SPN-pedagogické nakladatelství
Termín:
Jazyk:Jazyk vydání čeština čeština
Rozsah (počet stran):68
Materiál:kniha

Žánr a kategorie knihy Smrť Jánošíkova

Krásná literatura » Poezie