80%

Pan z Prasečkova

Autor:
Originál:Monsieur de Pourceaugnac
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru
Termín:
Místo:Francie
Jazyk:Jazyk vydání čeština čeština
Materiál:kniha

Anotace

Děj se odehrává v Paříži.
Julie a Erast jsou do sebe zamilovaní, ale svou lásku musí skrývat, protože jim to rodiče zakazují. Navíc se Juliin otec, Oront, rozhodne, že Julii provdá za urozeného šlechtice, pána z Prasečkova.
To Erast nechce připustit. Dohodne se s Nerinou a Sbriganim, známými pleticháři, a společně vymyslí plán, jak chystaný sňatek překazit.
Když se pán z Prasečkova objeví ve městě, vlichotí se mu do jeho přízně Sbrigani a získá si jeho důvěru. Na scéně se také ukáže Erast a přesvědčí hloupého šlechtice o jejich dávném přátelství. Erast ho také pozve do svého domu, kde se mu má dostat největšího pohodlí. Místo pohodlí ho však čekají dva "blázniví doktoři ". Těm Erast namluvil, že muž je šílený a musí se před dohodnutou svatbou uzdravit. Pán z Prasečkova je zmatený,ale nakonec ze spárů doktorů unikne.
Jeden doktor jde dokonce za Orontem a domlouvá mu, aby si dával před "nebezpečným mužem" pozor a hlavně, aby ho nedával dceři za manžela. Další pochybnosti vzbudí v Orontovi Sbrigani, převlečený za vlámského kupce. Řekne mu, že pán z Prasečkova je velice zadlužen a sňatkem si chce dopomoci k penězům.
Šlechtic se také dozví od Sbriganiho, v něhož má úplnou důvěru, že Julie rozhodně není žádná světice. Nazve ji koketou, což se pánovi vůbec nelíbí.
Při setkání pána z Prasečkova a Oronta se oba muži pohádají. Julie však předstírá náklonnost ke šlechtici a chce si ho vzít. To ale Oront nechce ani slyšet.
Objeví se tu náhle i dvě ženy a tvrdí, že jsou manželkami pána z Prasečkova a jako důkaz mají s sebou i děti. Je to samozřejmě podvod a účel splní: Oront je rozhodnut, že dceru neprovdá. Šlechtic je obžalován z mnohoženství a hrozí mu šibenice. Sbrigani mu nabízí, že mu pomůže zorganizovat útěk. Pán se převleče za ženu, ale je chycen. Musí podplatit seržanta a teprve pak se mu podaří utéct z města.
Mezitím přivede Erast Julii, která údajně chtěla útéci s pánem. Oronta to potěší a rozhodne se, že Julii provdá za zachránce, Erasta.