67%

Bylo nás pět

Bylo nás pět
Bylo nás pět
Knihu četloVlastní
ČetloVlastní
46
Autor:
Podtitul:Bylo nás pět
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Děj se odehrává v Poláčkově rodném maloměstě Rychnově nad Kněžnou. Autor vzpomíná na své mládí, které prožíval v nejtěžším období svého života - před transportem do Osvětimi.

Příběh nám nabízí humorný vhled do dětství rychnovských kluků. Vžíváme se do příhod pětičlenné party kamarádů dětského vypravěče Péti Bajzy, dále Antonína Bejvala, Edy Kemlinka, zbožného Čeňka Jirsáka a statečného Zilvara z chudobince. Svou roli hraje i pes Pajda. Objevujeme svět viděný očima dětí, zažíváme jejich každodenní příhody i boje se sousedními dětskými partami - Ješiňáky, Dražáky a Habrováky. Z četných žertovných a zároveň dobrodružných příhod, které nám naši románoví hrdinové připraví, můžeme uvést např. snahu o ochočení vos pomocí ohně nebo nápad žebrat na poutních procesích.
Autor vyzdvihuje vlastnosti dětí, které scházejí dospělým, například přímost charakteru. V knize vystupují i další postavy, kupříkladu lakomý strýček Vařeka, mravokárce pan Fajst, řezník Štverák, které dokreslují obraz maloměstské společnosti.

Vyprávění se odvíjí v 1.osobě (ich-forma), je stylizovaným záznamem zážitků jednoho z členů klukovské party - Petra Bejzy. Zdrojem humoru a komiky se stává jazyk, spojování zcela spisovných, až strojených a knižních vyjádření (jelikož pravil), které napodobují mluvu dospělých. V kontrastu stojí mnohá slova expresivní (kulit vočadla), slova lidového dialektu (prauda, nýčko) a obecná čeština.

Vydání