87%

Kdo chytá v žitě

Kdo chytá v žitě
Kdo chytá v žitě
Knihu četloVlastní
ČetloVlastní
43
Autor:
Originál:The Catcher in the Rye
Jazyk (původní knihy):Jazyk vydání angličtina angličtina
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Holden Caulfield, šestnáctiletý mladík studující na přípravce v Pencey, bydlí na koleji, školu i spolužáky nesnáší. Je velice citlivý a inteligentní, nesnáší dospělé, i když se snaží se jim podobat – osvojuje si kouření, hrubé výrazy. Několik dní před Vánoci Holdena za školy vyloučí, rodiče o tom ještě neví.

Holden se na pokoji pohádá a popere se spolužákem, uteče z koleje a rozhodne se toulat po New Yorku. Domů nejde, nechce opět zranit své rodiče, vždyť byl již předtím z několika škol vyloučen pro nezájem o učení. Odjede tedy vlakem do New Yorku a ubytuje se v levném hotelu. V hotelovém baru se seznámí se třemi dívkami. Připadají mu hloupé, namyšlené a protivné, vrací se tedy do pokoje.

Další den jede do baru U Ernieho, je tam mnoho lidí – dle Holdena „imbecilní snobové a šašci“. Po krátkém rozhovoru s jednou přítelkyní odjíždí zpět do hotelu. Ve výtahu mu liftboy nabídne prostitutku, Holden ze zvědavosti přijme, ale když prostitutka skutečně dorazí do pokoje, dostane Holden strach, zaplatí jí a pošle ji pryč. Ráno přijde liftboy i s prostitutkou, chce více peněz, Holden odmítne zaplatit. Liftboy ho zmlátí a peníze si vezme.

Jde se projít a koupí mladší sestře (Phoebe) gram. desku, hledá ji, ale nepotká. Dá si rande se Sally, jdou do divadla, potom bruslit, nakonec se usadí v restauraci. Holden Sally vypráví o tom, jak všechny a všechno nesnáší, jak se mu protiví přetvářka a „šaškování“ lidí kolem, pohádají se. Holden Sally navrhne, aby s ním odjela na venkov a žila s ním daleko od lidí, nakonec se Sally naštve a odejde.

Holden jde večer do baru, opije se, potom volá Sally a nakonec se rozhodne tajně stavit doma. Rodiče jsou zrovna pryč, doma je jen Phoebe. Řekne jí, že chce odejít z domova a žít sám, protože nechce dál trápit rodiče. Odejde a staví se u svého bývalého učitele Antoliniho, který ho u sebe nechá přespat. V noci se vzbudí a zjistí, že ho Antolini osahává – okamžitě uteče. Je mu hrozně, cítí se ztracený a osamělý, je mu špatně a má horečku.

Druhý den jde do parku rozloučit se s Phoebe. Ta se rozpláče a trvá na tom, že půjde s ním. Začne pršet. Holden se rozhodne, že se s Phoebe vrátí domů. Poslední kapitola – Holden je po zápalu plic, po uzdravení má nastoupit na novou školu.

Vydání

Žánr a kategorie knihy Kdo chytá v žitě

Krásná literatura » Próza » Světová próza