83%

Manon Lescaut

Manon Lescaut
Manon Lescaut
VlastníKnihu má v oblíbených
VlastníV oblíbených
11
Autor:
Originál:Manon Lescaut
Jazyk (původní knihy):Jazyk vydání čeština čeština
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Námětem byla stejnojmenná předloha francouzského preromantika Prévosta, někdejší povídkovou formu ovšem nyní vystřídala forma veršovaného dramatu.

Hlavními postavami jsou přátelé des Grieue, mladý rytíř, a chudý Tiberge. Děj se odehrává v Amiensu, kde se právě studenti radostně rozcházejí na prázdniny. Jejich veselí ale nesdílejí des Grienx a Tiberge, protože mají vstoupit do kněžského semináře. Des Grieux se záhadně setkává s mladou, krásnou, ale také rozvernou Manon z Arrasu. Hluboce se do ní zamiluje a je ochoten pro svou lásku udělat cokoliv. Rozhodne se vysvobodit ji z kláštera, kde se má stát jeptiškou. Manon se ovšem projeví jako velmi vypočítavá – svého vzhledu využívá k získání bohatství. Tiberge se snaží všemožnými způsoby des Grienxe na nedostatky Manon upozornit, ale ten vždy nakonec podlehne jejímu kouzlu. Tiberge Manon seznamuje také s bohatým Duvalem, protože ví, že se Manon opět nechá zlákat bohatstvím a klidně des Grieuxe opustí. Tiberge nakonec nechává Manon poslat s nevěstkami do Mississippi. Dívka záhy umírá v náručí des Grieuxe na horkou nemoc. Ten jí opět odpouští a před smrtí jí nabízí sňatek.

Drama z roku 1940 reflektuje pochopitelně avantgardní tendence v tehdejší Nezvalově tvorbě. Uvedlo je za okupace Burianovo divadlo D, což byl významný počin. Drama je psáno zčásti veršem, zčásti prózou; vyznívá revolučně, má sociální dopad. Verše jsou vzletné, jazyk vyniká zvukomalebností.

Vydání