Rozkošný zákon

Rozkošný zákon
Rozkošný zákon
Autor:
Jazyk (původní knihy):Jazyk vydání čeština čeština
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Konečně zvítězil mamariát, společnost bez otců a rodin. Diktát štíhlosti a ženské krásy byl zavržen jako urážlivý. Ceněné jsou ženy ambiciozní a sebevědomé, aťsi těžkotonážní a zanedbané. Otce dítěte si mohou vybrat v katalogu spermobanky, aniž se dárce spermatu o svém otcovství dozví. Muži už ženy raději ani neoslovují, aby nebyli obviněni ze sexuálního obtěžování a potrestáni. Raději navštíví nevěstinec s robotkami.
Ženy jsou ale tím pádem sexuálně frustrované, proto ministryně spravedlnosti vymyslí a prosadí zákon o povinném poskytování rozkoše, pokud o ni jakákoli žena muže požádá. Hospodářství státu ruinuje podpora samoživitelek s dětmi ze spermobank, technická odvětví trpí absurdními kvótami ve prospěch žen. Muži jsou vnímáni jako toxicky maskulinní čulibrci, stávají se občany druhé kategorie.
Na jejich obranu vzniká opoziční racionální strana Elektron, načež teatrální ministryně kultury Regina Červená se svou frakcí čarodějek zakládá partaj Wicca, která je naopak bizarní a výstřední vzýváním falu. Jejich rituál kolektivního zasvěcování panice do mystéria sexu pobouří i pobaví veřejnost. Blíží se volby do parlamentu. Zvítězí rozum nebo pošetilost a zvůle ideoložek? Antiutopický román s mnoha plastickými postavami líčí drsné i dojemné příběhy budoucí růžové totality. Vysmívá se hyperkorektnosti, Mee Too a vypjatému feminismu. Mnohé situace, akce a výjevy vycházejí z abnormalit naší současnosti.

Rozkošný zákon mě bavil, románová šíře mu dává prostor k vyšperkování postav i dějů, a to nemluvím například o skvělém robotickém bordelu. Spíše než groteskní dřevoryt, je to rázná, leč důkladně vyvedená kresba, tím naléhavější a nemálo děsivější, čím víc se přiklání k pravděpodobné realitě. Postavy jsou barvité, věrohodně motivované a nejednoznačné. Budoucnost neznáme, může se v ní stát cokoliv, včetně vítězství jakékoli ideologie nad zdravým rozumem. Nebylo by to poprvé. Jeden takový triumf bylo mi dáno zažít na vlastní kůži, a tak velice doufám, že mne ten hrozící zastihne už spolehlivě pod drnem. Jsem vděčen Věře Noskové za tuhle knihu, v níž možnou budoucnost jazykem břitkým rázně, leč důkladně vylíčila, aniž jí ubrala na pravděpodobnosti, a tudíž i děsivosti, a aniž ji zbavila humoru, i když povýtce černého. Číst si o chmurných vyhlídkách v jejím podání je pro mě radost, byť poněkud zlomyslná, zimomřivá a varovná.
Ivo Šmoldas

Žánr a kategorie knihy Rozkošný zákon

Krásná literatura » Próza » Humor
Krásná literatura » Sci-fi, fantasy, komiks » Sci-fi