83%

Ženy

Ženy
Ženy
Vlastní
Vlastní
1
Autor:
Podtitul:vše, co chtějí vědět rodiče o duši, těle, vztazích, sexualitě dospívajících
Originál:Women
Jazyk (původní knihy):Jazyk vydání angličtina angličtina
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru
Ženy
Ženy
Nakladatel:Pragma
ISBN:80-85213-79-6
EAN:9788085213799
Termín:
Pořadí vydání:1.
Jazyk:Jazyk vydání čeština čeština
Překladatel:Helena Peřinová
Rozsah (počet stran):320
Formát (výška x šířka):230 x 150 mm
Vazba:brožovaná
Materiál:kniha

Anotace

Další typická Bukowského kniha, která se tentokrát zabývá především milostným životem Henryho Chinaskiho. Ten nese jasné autobiografické rysy. Ženy psal Bukowski poměrně pozdě, ve svých osmapadesáti letech, kniha se přesto hemží postavami mladých a atraktivních žen, se kterými Chinaski navazuje více či méně intenzivní milostné vztahy. Tuto zvláštnost vysvětluje to, že Bukowski v mládí trpěl velice silným akné po celém těle a u dívek proto vzbuzoval odpor a opovržení. Ženy se o něho začaly zajímat teprve ve chvíli, kdy se stal slavným spisovatelem, čehož se Bukowski snažil v maximální možné míře využít. Ostatně, názorných příkladů je kniha plná.
Děj začíná seznámením s mladou sochařkou Lydií, Chinaského obdivovatelkou, která se rozhodne vytvořit jeho bystu. Chinaski se ji samozřejmě pod vlivem alkoholu snaží svést, což se mu nakonec podaří. S Lydií se neustále hádají, opíjejí a milují, rozcházejí a znovu udobřují, to vše na nezbytném pozadí Chinaskiho alkoholismu a Lydiiny hysterické žárlivosti.
Nějakou dobu žije Chinaski také s Dee Dee, ta se ale dozví, že se Chinaski chce vrátit k Lydii a pokusí se o sebevraždu. Přežije, Chinaski však přesto odchází. Později odejde žít k Nicole, když se o tom dozví Lydie, zmlátí Nicole a po hysterické scéně si Chinaskiho odvede. Ten žije dále s Lydií, potom s Mindy – vztah ukončí rvačkou opět Lydie.
Následuje pasáž u Bukowského zcela ojedinělá, a to výlet do přírody. Chinaski se ztratí, jde o jednu z nejhumornějších pasáží Bukowského vůbec. Na čtení v Houstonu se seznámí s mladou, krásnou a inteligentní Katherine, pozve ji k sobě, vztah však skončí Chinaskiho nevěrou. Pozdě lituje ztráty nejlepší ženy svého života, má výčitky svědomí.
Následují další vztahy s různými ženami – narkomankou Tammie, členkou sekty a vegetariánkou Sárou, Deborou, Cassie, Mercedes, Líza, Iris, Tanya… Všechny tyto vztahy jsou v plné sexu a alkoholu, otevřených erotických scén i hysterických hádek a rozchodů.
Kniha končí v okamžiku, kdy se Chinaskimu poprvé podaří odmítnout schůzku s mladou krásnou ctitelkou. Uvědomí se prázdnotu, tragickou nenaplněnost svého života i postupující stáří i zdravotní problémy.

Žánr a kategorie knihy Ženy

Krásná literatura » Próza » Světová próza