81%

Martin Reiner

Martin Reiner
Martin Reiner
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:01.08.1964 (Brno)
Věk:58
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Martin Reiner (do roku 2006 Martin Pluháček, * 1. srpna 1964, Brno) je český básník, prozaik, nakladatel a organizátor kulturního dění.

Narodil se a žije v Brně. Maturoval na gymnáziu, vojenské službě se vyhnul pobytem ve vězení. Po návratu vystřídal různá zaměstnání. Po listopadu 1989 se stává iniciativním aktérem české literární scény. Řídí prestižní nakladatelství (Petrov, 1992–2005; Druhé město, od roku 2006), organizuje kulturní a společenské akce, vydával časopis Neon (1999–2000). Současně se věnuje vlastní literární tvorbě. Jako autor se účastní mezinárodních básnických festivalů a soutěží (Grenoble, Rennes, Praha, Budapešť, Drážďany, San Francisco). Jeho básně jsou publikovány v angličtině, němčině, francouzštině, polštině, maďarštině a chorvatštině.

Poetiku básníka Reinera dlouhodobě charakterizuje kontrast mezi parnasistní formou textů a jejich současným, hořce ironickým obsahem. V klíčových knihách z 90. let, sbírkách Decimy a Tání chůze, je nepřehlédnutelná i sémantická hravost a humor. Ve dvou sbírkách z „nultých“ let se uplatňuje civilnější básnický výraz a zaznívají tóny smutného smíření.

Reinerovy prózy mají lyrický, psychologizující ráz. Jejich hrdiny zastihujeme v obdobích, která se s odstupem času ukáží být zlomová.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 11 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Martin Reiner
Martin Reiner
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení