80%

Frank W. Abagnale

Frank W. Abagnale
Frank W. Abagnale
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:27.04.1948 (USA)
Věk:75
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Frank William Abagnale, mladší (* 27. dubna 1948) byl v šedesátých letech pět let podvodník, zaměřující se hlavně na falšování šeků a další finanční podvody (a s tím související změny identity). Je považován za jednoho z největších podvodníků 20. století v tomto oboru.
Film Chyť mě, když to dokážeš je inspirován jeho skutky popsanými ve stejnojmenné knize (v originále Catch Me If You Can, ISBN 0-7679-0538-5). Během své pozdější (legální) kariéry vyvinul řadu bezpečnostních prvků na šecích a bankovkách. V současné době řídí společnost Abagnale and Associates zabývající se poradenstvím v oblasti prevence a odhalování finančních podvodů.

V roce 1964, ve svých šestnácti letech, po rozchodu svých rodičů Abagnale utekl do New Yorku, kde se stal známým jako „Big Nale“, později zkráceně „Big“. Rozhodl se využít svého dospělého vzhledu a změnil si řidičský průkaz tak, aby to vypadalo, že je o deset let starší, a získal tak práci, kterou chtěl.

Bankovní podvody
Jeho první podvod bylo vypisování šeků na jeho vlastní přečerpaný bankovní účet, což zjistil, že bylo možné, když byl okolnostmi donucen vypsat šeky na více peněz něž měl na účtu. Toto však mohlo fungovat pouze dočasně, než na to banka přišla, a tak si otevřel další účty u jiných bank a nakonec si začal vytvářet různé identity, pod kterými vystupoval. Časem vymyslel spoustu způsobů, jak podvést banky, jako například tisk jeho vlastních skoro dokonalých kopií šeků a způsoby, jak je nechat proplatit u bank. Jedním z proslulých Abagnaleho triků bylo vytištění svého čísla účtu na prázdné složenky a jejich vložení do hromádky předtištěných složenek v bance; tímto způsobem vydělal přes 40 tisíc dolarů, než na to banky přišly.

Pilot
Dva roky se Abagnale vydával za pilota letecké společnosti Pan Am pod jménem „Frank Williams“ a cestoval tak zdarma po celém světě jako tzv. mrtvá duše na pravidelných leteckých linkách (piloti se mohli zdarma přepravovat do různých měst po celém světě jako zdvořilost od jiných aerolinií, když jim jejich společnost dala na poslední chvíli vědět, že budou muset letět s letadlem). Udělal si falešnou identifikační kartu společnosti Pan Am z modelového vzorku a také zfalšoval certifikát pilota FAA. Uniformu pilota si opatřil tak, že předstíral, že je skutečný pilot, který svou uniformu ztratil.

Doktor
Později vystupoval jako dětský lékař v nemocnici ve státě Georgia pod jménem „Frank Conners“. Poté, co se stal přítelem skutečného doktora, dostal jako laskavost dočasně místo v nemocnici do doby, než si na toto místo najdou někoho jiného. Abagnale jako lékařský laik byl z práce málem vyhozen poté, co téměř nechal zemřít přidušené dítě (nechápal, co to znamená, když mu sestrička řekla, že tam je „cyanotické dítě“). Abagnale byl schopen předstírat, že je doktor díky tomu, že během svých nočních směn nechal za sebe většinu úkolů (jako např. sádrování zlomenin) dělat studenty, kteří byli v nemocnici na povinné praxi. Po 11 měsících si za něj nemocnice našla náhradu a on odešel.

Advokát
Také si vytvořil diplom Harvardské university, složil advokátní zkoušku a dostal práci v kanceláři státního prokurátora v Louisianě. Prohlašuje, že udělal advokátskou zkoušku legitimně, protože „Louisiana v té době dovolovala jít na zkoušku tolikrát, kolikrát student potřeboval. Byla to záležitost vyloučení toho, co měl předtím špatně“. Podařilo se mu zkoušku udělat na třetí pokus. Ve svém životopise popisuje tuto práci jako „kluk pro všechno“, který pouze nosí svému šéfovi kafe. Avšak ve stejné kanceláři pracoval také skutečný harvardský absolvent a Abagnale raději odešel, aby se chránil.

Skóre
Během pěti let pracoval pod osmi identitami (i když jich měl mnohem víc na proplácení šeků) a podal falešné šeky v hodnotě přes 2,5 miliónu dolarů v 26 zemích světa. Peníze byly použity na přípravu dalších podvodů a hlavně na jeho drahý životní styl, kdy chodil na rande s letuškami, jedl v luxusních restauracích, kupoval si drahé oblečení apod.

Zatčení a věznění
Nakonec byl zatčen ve Francii v roce 1969, když jeho obličej poznala obsluha na letišti. Jakmile ho francouzská policie dopadla, všech 26 zemí, ve kterých páchal podvody, ho chtělo vydat. Nejprve si odpykával trest šest měsíců v neblaze proslulé francouzské věznici Perpignan, kde málem zemřel.

Poté byl vydán do Švédska, kde si odseděl jeden rok ve věznici v Malmö za padělání. Později byl deportován do Spojených států, aby se předešlo dalšímu vydávání do cizích států. Tam byl odsouzen na 12 let vězení ve federální věznici za mnohonásobné podvody a padělání.

Legální práce
V roce 1974 byl propuštěn na podmínku, že bude bezplatně pomáhat federálním úřadům v boji proti podvodníkům a padělatelům. Poté, co byl propuštěn, zkusil několik prací, ale žádná ho neuspokojila, a tak oslovil banku s nabídkou. Vysvětlil bance, co byl zač a nabídl jí přednášku pro zaměstnance a ukázky různých triků, které podvodníci používají k oklamání bank. Abagnale jim navrhl, že pokud neshledají jeho přednášku zajímavou, nemusí mu za ni dát nic; v opačném případě mu zaplatí 50 dolarů a rozšíří jeho jméno do dalších bank. Přirozeně je přednáška zaujala a on začal nový legitimní život jako konsultant.

Později založil společnost Abagnale & Associates, která upozorňuje obchodní svět na podvodníky a jejich metody a organisuje školící turné. Abagnale je nyní multimilionář.

Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Frank_Abagnale


Knihy

Počet knih: 1 

Období, ve kterém působil Frank W. Abagnale

Moderní literatura » 21. století » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Frank W. Abagnale
Frank W. Abagnale
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení