84%

Dylan Thomas

Dylan Thomas
Dylan Thomas
Národnost:BritskáBritská
Narozen:27.10.1914 (Swansea, Wales, Velka Britanie )
Zemřel:09.11.1953
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Dylan Marlais Thomas byl britský básník a spisovatel velšského původu, píšící anglicky. Narodil se ve waleském pobřežním městě Swansea, v domě čp. 5 na Cwmdonkin Drive, v rodině učitele Davida Thomase a Florence Hannah Thomasové. Po školní docházce se v roce 1930 stal reportérem místního listu. Poesii se věnoval již od dětství a v roce 1934 publikoval sbírku básní 18 Poems. Ačkoliv byl často řazen mezi britské surrealisty, spíše vytvořil vlastní vysoce poetický básnický styl, založený na bohaté obrazivosti a využití tradic velšských národních bardů, ačkoliv jeho tvorba využívala i postupů modernismu.

Thomas byl známý i svou expresívní recitací, kterou předjímal moderní postupy recitace poesie, takže kromě tradičních sbírek básní se zachovaly i nahrávky jeho vlastního přednesu básní. V roce 1946, kdy vyšla sbírka básní Deaths and Entrances překročil Dylan význam pouze pro oblast Velké Británie, kde již od roku 1934 zaujímal jedno z nejdůležitějších míst mezi básníky, a stal se celosvětově významným anglickojazyčným básníkem. Podnikl až do své smrti několik turné do USA, kde recitoval svou poesii. Na jednom z nich v roce 1953 zemřel.

Osobní a rodinný život
Dylan Thomas se v roce 1937 oženil s tanečnicí irského původu Caitlin McNamarovou, a měl s ní několik dětí - syny Llewelyna (1939) a Colum Garana (1949) a dceru Aeronwy (1943). Život rodiny nebyl příliš šťastný, kvůli hádkám a sporům mezi manžely, jakož i kvůli Dylanovu notorickému alkoholismu.

Zdroj:www.spisovatele.cz


Knihy

Počet knih: 4 

Období, ve kterém působil Dylan Thomas

Moderní literatura » 20. století » 1. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Dylan Thomas
Dylan Thomas
Dylan Thomas
Dylan Thomas
Dylan Thomas
Dylan Thomas
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení