79%

Allen Ginsberg

Allen Ginsberg
Allen Ginsberg
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:03.06.1926
Zemřel:05.04.1997
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Irwin Allen Ginsberg (3. června 1926 – 5. dubna 1997) byl americký básník, jedna z vůdčích osobností beatnické generace.
Pocházel z USA, ale jeho matka byla ruská Židovka levicového smýšlení, která trpěla duševní poruchou (paranoia), což A. Ginsberga velmi ovlivnilo.
Ve 40. letech 20. století studoval na Columbia College, kde roku 1948 získal bakalářský titul, pokračoval ve studiích dále, ale pro opakované krádeže a problémy s drogami byl ze školy vyloučen. Zde se seznámil s prakticky celou pozdější Beat generation.
Poté co byl ze školy vyloučen, prošel celou řadou povolání.
V San Franciscu se 7. října 1955 zúčastnil oficiálního zrodu Beat generation, za nějž je považováno čtení šesti andělů na jednom jevišti, které organizoval Kenneth Rexroth. Na tomto čtení četl svou báseň Kvílení, která se stala hitem číslo jedna, ještě větší popularitu ji vynesly soudy o šíření nemravné literatury.
Ginsberg cestoval po Severní i Jižní Americe, Evropě i Asii, byl vyhoštěn z Kuby protože kritizoval vládní úřady. A. Ginsberg poté vedl kampaně proti zneužívání moci v mezinárodní politice, v roce 1965 byl po incidentu na Pražském hradě vyhoštěn z Československa. Protože zde byl zvolen králem Majálesu, byl zatčen tajnou službou, obviněn z kažení československé mládeže a deportován na letiště.
V roce 1965 poradil studentům Berkeley University před jejich protiválečnou demonstrací, aby ozdobili první řady květinami, tato demonstrace je považována za počátek hnutí hippies a jejich myšlenky - flower power.
Zajímal se nejen o americkou, ale i o evropskou kulturu. Dále se zajímal o Asii, kde ho zaujal především indicko-japonský zen-buddhismus. Výrazem jeho snahy o sblížení západního a východního filozofického myšlení bylo založení Kerouacovy školy osvobozené poetiky (Jack Kerouac School of Disembodied Poetics) v rámci Univerzity Náropa ve městě Boulder v Coloradu roku 1974. Ginsberg byl jejím spoluzakladatelem a příležitostně zde přednášel.[1] Ginsberg byl homosexuál, který se se svou orientací nejprve těžce vyrovnával, proto někdy bývá označován za bisexuála, byl zamilovaný do Neala Cassadyho, který ho odmítl, poté se jeho celoživotním partnerem stal Peter Orlovsky.
Často experimentoval s halucinogenními látkami, což se projevuje i na jeho díle a smýšlení. Ginsberg například zastával názor, že podání LSD Chruščovovi a Kennedymu by pomohlo světovému míru.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 1 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Allen Ginsberg
Allen Ginsberg
Allen Ginsberg
Allen Ginsberg
Allen Ginsberg
Allen Ginsberg
Allen Ginsberg
Allen Ginsberg
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení