78%

Boris Pasternak

Boris Pasternak
Boris Pasternak
Národnost:RuskáRuská
Narozen:10.02.1890 (Moskva)
Zemřel:30.05.1960
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Boris Leonidovič Pasternak (Борис Леонидович Пастернак, 10. února 1890, Moskva – 30. května 1960) byl ruský básník a spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1958.

Narodil se v umělecké rodině židovského původu. Jeho matka Rosalia Isidorovna Pasternaková (rozená Kaufmanová) byla klavíristka a otec Leonid Osipovič Pasternak akademický umělec na Petěrburgské akademii umění. Boris Pasternak měl dvě sestry a bratra. Častými hosty Pasternakových rodičů byli různí ruští umělci, mezi ty nejznámější patřil například Lev Nikolajevič Tolstoj.

Roku 1908 skončil gymnázium a pokračoval ve studiu práv na Moskevské univerzitě, roku 1912 studoval krátce i v Marburgu v Německu. Za román Doktor Živago byl vyloučen ze svazu spisovatelů, hrozilo mu odebrání sovětského občanství a vyhnání na Sibiř. Na jeho obranu vystoupila světová inteligence. Roku 1958 obdržel Nobelovu cenu, které se na nátlak sovětských orgánů zřekl potom, co ji telefonicky přijal. Cenu po jeho smrti přebral jeho syn Jevgenij.

Pohřben je u Moskvy v spisovatelském městečku - Peredelkině, kde žil v druhé polovině života. Jeho pohřeb se stal demonstrací lásky a úcty k svobodné tvorbě.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 3 

Období, ve kterém působil Boris Pasternak

Moderní literatura » 20. století » 1. polovina » Literární moderna » Světová

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Boris Pasternak
Boris Pasternak
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení