100%

Robert Hans van Gulik

Robert Hans van Gulik
Robert Hans van Gulik
Oblíbené
V oblíbených
1
Národnost:NizozemskáNizozemská
Narozen:09.08.1910
Zemřel:24.09.1967
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Robert Hans van Gulik – nizozemský spisovatel, orientalista, diplomat a hudebník (hrál na citeru čchin). Je známý jako autor detektivních příběhů o soudci Ti, jejichž hlavní postavu si vypůjčil z čínského detektivního románu z 18. století Slavné případy soudce Ti. Hlavní postava tohoto románu je založena na skutečné historické postavě soudce a státníka Ti Žen-ťie, který žil na konci 7. století v období dynastie Tchang, avšak v románu se vyskytují četné anachronismy z dynastie Ming (podobné anachronismy později Gulik záměrně vkládal do svých vlastních děl). Van Gulikovy příběhy soudce Ti pokračují v dlouhé tradici čínských detektivních příběhů a úmyslně zachovávají řadu klíčových prvků této literární kultury. Zejména soudce Ti ve většině van Gulikových románů souběžně řeší tři různé a často na sobě nezávislé detektivní případy, jak je to ve starých čínských detektivních románech obvyklé. Řadu svých románů o soudci Ti van Gulik také sám ilustroval.

Robert van Gulik vyrůstal v Indonésii, kde se mj. naučil čínsky. V letech 1929 až 1934 studoval Indisch Recht (právo nizozemské Indie) a Indologii (indonéskou kulturu) na Leidenské univerzitě a doktorát získal za disertační práci o kultu koně v severovýchodní Asii. I v průběhu své kariéry diplomata však pokračoval ve svých studiích. Za svůj život napsal kolem dvaceti esejů a monografií o různých tématech, a to zejména (byť nikoli výlučně) o různých aspektech čínské kultury. Ve své době byl Robert van Gulik uznáván jako evropský expert na čínské císařské právo.

Od roku 1935 působil jako nizozemský diplomat v Japonsku, v Číně, v Indii a v Libanonu. Od roku 1965 byl nizozemským velvyslancem v Japonsku až do roku 1967, kdy zemřel na rakovinu.

Zdroj:www.pitaval.cz


Knihy

Počet knih: 20 

Období, ve kterém působil Robert Hans van Gulik

Moderní literatura » 20. století

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Robert Hans van Gulik
Robert Hans van Gulik
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Má v oblíbených

UživatelVloženo k oblíbeným