78%

Jo Nesbø

Jo Nesbo
Jo Nesbo
Národnost:NorskáNorská
Narozen:29.03.1960 (Oslo)
Věk:63
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Narodil se v Oslu v rodině knihovnice, otec byl vášnivým čtenářem a vypravěčem. Mladého Joa ovšem nejvíce zajímal fotbal – působil v klubu Molde FK a chtěl se stát profesionálním hráčem ve stáji britských Tottenham Hotspurs. Po natržení kolenního vaziva se svých plánů musel vzdát a začal intenzivně pracovat na svém vzdělání. Vystudoval ekonomii na Norges Handelshøyskole v Bergenu, stal se z něj burzovní makléř a později i finanční analytik v největší makléřské společnosti v Norsku. To bylo jeho denní zaměstnání, v noci nechával promlouvat divočejší stránku své osobnosti. Jeho další zálibou byla rocková hudba – věnoval se hraní na kytaře a skládání písní v několika nepříliš úspěšných formacích. Potom s mladším bratrem Knutem založili vlastní skupinu a Di Derre se stali idoly norské rockové scény s rekordním počtem prodaných alb a až 180 odehranými koncerty ročně.

Jeho literární kariéru odstartoval kriminální román Flaggermusmannen (Netopýří muž / Netopýr) z roku 1997. Jde o první detektivku, v níž vystupuje osobitý kriminalista Harry Hole. Kniha zaznamenala okamžitý úspěch a svému autorovi vynesla cenu Rivertonprisen, kterou uděluje Klub Riverton za nejlepší literární nebo dramatické počiny s kriminální tematikou. Dále obdržel cenu Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román.
Následovaly další knihy s Harrym Holem v hlavní roli: 1998 Kakerlakkene (Švábi), 2000 Rødstrupe (Červenka nese smrt), 2002 Sorgenfri (Bezstarostná, česky vyjde jako Nemesis), 2003 Marekors (Pentagram), 2005 Frelseren (Spasitel), 2007 Snømannen (Sněhulák) a 2009 Panserhjerte (Pancéřové srdce).
V roce 2008 vydal další román s kriminální tematikou, jehož hlavním hrdinou byl Roger Brown. Kniha vyšla pod názvem Hodejegerne (Lovci hlav).
Kromě detektivek píše i humorné knihy pro děti, kde je hlavní postavou doktor Proktor: Doktor Proktors prompepulver – Prdicí prášek doktora Proktora, 2007, Doktor Proktors tidsbadekar – Doktor Proktor a vana času, 2008, Doktor Proktor og verdens undergang, kanskje – Doktor Proktor a zánik světa, možná, 2010.
Jeho knihy byly přeloženy do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa. Jen ve čtyřapůlmilionovém Norsku se jich doposud prodalo jeden a půl milionu.

Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Jo_Nesb%C3%B8


Knihy

Počet knih: 10 

Série - Harry Hole

Přízrak

9. díl

Přízrak

Nůž

12. díl

Nůž

Série - Příběhy Harryho Holea

Netopýr

1. díl

Netopýr

Švábi

2. díl

Švábi

978-80-7473-153-2

3. díl

Červenka

978-80-87497-01-2

4. díl

Nemesis

Období, ve kterém působil Jo Nesbø

Moderní literatura » 21. století » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Jo Nesbo
Jo Nesbo
Přidat fotografii

Odkazy

Termín přidání odkazu8.1.2014 v 22:55
http://jonesbo.com/en/
oficiální stránky autora
Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Štítky