94%

Lisa Jane Smith

Lisa Jane Smith
Lisa Jane Smith
Pseudonym:Aubrey Clark, L.J. Smith
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:1965 (USA)
Věk:58
Pohlaví:Žena Žena

Životopis

L. J. SMITH (Lisa Jane Smithová nebo Ljane) je americká autorka žijící v Bay Area v Kalifornii. LJ Smith je pseudonym. Říká, že nejšťastnější je ve svém srubu v blízkosti národního parku Point Reyes. Psala od roku 1987 do roku 1998, kdy s psaním přestala, a znovu začala až v roce 2008. Tuto pauzu si Ljane udělala z mnoha různých osobních důvodů (rakovina v rodině a následná ztráta matky). Její knihy jsou kombinací stylů pro mladé i dospělé čtenáře. Věnuje se velkému množství žánrů, které se nebojí kombinovat, včetně hororu, sci-fi/fantasy a romantiky. Jejím nejúspěšnějším dílem jsou série Night World a Vampire Diaries.

Napsala tři trilogie, dvě série a dva společenské romány. Dohromady více než dvě desítky knihy pro mladé a dospělé. Její knihy jsou charakteristicky plné krásných postav, lidí a nadpřirozených bytostí, většina z nich jsou mladí lidé, nebo se alespoň mladí v knize objeví. V jejích knihách můžeme obvykle najít boj temnoty a světla, zla a dobra, který se točí kolem hlavních postav, snaží se svést hrdinu na stranu temna, nakonec se hrdina znovu vzchopí a vrátí se na tu správnou stranu a stane se dobrým. Někdy je scénář knihy převrácen naruby, nebo jinak zamotaný různými variacemi s příběhem a tématem.

Renka dodává (18.8.2013):
Na základě střípků informací jsem rozběhla rozsáhlé pátrání. Zjistila jsem následující: Poslední díl série Upířích deníků, který autorka opravdu napsala, je Midnight (u nás vyšlo dvojdílně Před půlnocí a Zoufalství). Všechny další díly série píše tzv. ghostwriter, tedy bezejmený spisovatel, najatý vlastníkem autorských práv k sérii Upíří deníky. A světe div se, L. J. Smith tím vlastníkem není. Lisa uvádí, že před 20 lety byla mladá a naivní a podepsala smlouvu, která ji o práva na její vlastní práci připravila. Tak se stalo, že když pak přinesla svoji verzi Phantoma (opět dvojdílně Druhá šance a Fantom), vyhodili ji z dalšího psaní série a knihu úplně přepsal někdo jiný dle představ a zadání… Takže Fantom, kterého si můžete přečíst, měl být jinak. Na amerických obálkách je uvedeno, pokud se pozorně podíváte, „created by“ L. J. Smith. To znamená, že postavy byly stvořeny Lisou, ale autorkou knihy už není. Fragment ji přímo natvrdo uvádí jako autorku, ale od první knihy podsérie The Hunters to není pravda.

Podobná situace je i se Stefanovými deníky. Podle stránek L. J. Smith není autorem ani jeden z lidí, kteří jsou na obálce uvedeni. Viz. http://ljanesmith.net/author/booklist

Stejné je to i u série Tajný kruh. Lisa napsala pouze trilogii. Další knihy už jsou dílem někoho jiného, Lise už psaní dalších dílů série nebylo umožněno.
Zdroj textu: http://www.cervenaknihovna.com/2592/l-j-smith/#comment-68282 | Renčina červená knihovna

Zdroj:http://stmivani-forum.ic.cz/viewtopic.php?f=69&t=399; cerven


Knihy

Počet knih: 0 

Litujeme, ale nebyl nalezen žádný záznam.

Období, ve kterém působil Lisa Jane Smith

Moderní literatura » 21. století » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Lisa Jane Smith
Lisa Jane Smith
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení