Sean Williams

Sean Williams
Sean Williams
Národnost:AustralskáAustralská
Narozen:1967 ( Whyall)
Věk:55
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Přední australský autor fantastiky, narodil se 23. 5. 1967 ve Whyalle v Jižní Austrálii, dnes žije v tamním Adelaide. Studium ekonomie opustil, aby se mohl plně věnovat spisovatelské kariéře. Z oblíbených činností věnuje nejvíc času poslechu hudby s občasnými pokusy o vlastní tvorbu. Zajímá se také o archeologii, psychologii a náboženství, ačkoli sám je ateista. Psaní fantastiky se věnuje od roku 1990, v následujícím roce publikoval nejdříve povídku Playing Radio (1991) ve fanzinu The Esoteric Order of Dagon a krátce poté svou první prodanou práci Light Bodies Falling (1991) v časopisu Aurealis, od té doby je poměrně plodným spisovatelem v rámci všech fantastických žánrů.

Ve spolupráci s Shanem Dixem vstoupil do románové tvorby úvodním dílem trilogie The Cogal: The Unknown Soldier (1995), jenž se odehrává ve vesmírném sektoru obývaném hned sedmi inteligentními rasami se sklonem k uzavírání neustále se měnících aliancí. Jde o moderní space operu plnou akce, ale i zajímavě podaných nápadů využívajících celou plejádu populárních motivů - nanotechnologie, bioinženýrství, umělé inteligence a mnoho dalších. Román vznikl na motivy v té době vyvíjené RPG video hry, ovšem konečná realizace herního projektu se záhy začala čím dál více protahovat. Problémy spojené s tímto kontraktem, stejně jako nechuť nadále se podřizovat proměnlivým rozhodnutím o daném světě vyústily ve zrušení trilogie v původně plánované podobě. Román naštěstí vzbudil velmi kladnou čtenářskou odezvu, a tak se autoři rozhodli kompletně přepracovat nejen prostředí, ale upravit i klíčové scény a přejmenovat všechny jednající postavy. Vznikl tak první díl již i u nás známé trilogie Evergence: The Prodigal Sun (1999, č. Ztracené slunce/Návrat 2004), The Dying Light (2000-Ditmar) a A Dark Imbalance (2001-Aurealis). Komodor Morgan Rocheová se zde na zaostalé trestanecké planetě snaží za každou cenu zachránit před útokem nepřátel nejen svůj život, ale také umělou inteligenci netušených schopností. Výsledkem četných bojových konfliktů a zákeřných politických machinací je vytvoření neobvyklé posádky z vesmírné lodi obdařené lidským vědomím. Vedle Rocheové se na palubě lodi vydává vstříc novým dobrodružstvím dívka s telepatickou schopností ovládat druhé osoby, geneticky vyšlechtěný válečník, bývalý žoldnéř rebelující proti vládnoucímu systému a zmíněná umělá inteligence. Jejich osudem je ochránit lidstvo před hrozícím vyhubením ze strany klonovaných bojovníků. Trilogie byla vydána rovněž souhrnně pod titulem Evergence (2001, sp. Shane Dix).

V samostatných románech se s úspěchem pokusil o tzv. "future noir", tedy o zobrazení ponuré budoucnosti, v tomto případě využívající možností prevence a odhalování kriminality v 21. století včetně předpovědi možných důsledků současného politického, sociálního a technologického vývoje. V románu Metal Fatigue (1996-Aurealis) se město Kennedy ve snaze udržet si zdání americké nadřazenosti odtrhne od rozpadajících se Spojených států, které se musí vyrovnat s následky zničující celosvětové války. O čtyřicet let později je kdysi moderní městská infrastruktura v katastrofálním stavu a začíná politický boj o znovu připojení ke vzmáhající se federaci. Konečná lhůta pro vyjádření souhlasu ke vstupu se rychle blíží a vyšetřovatel Phil Roads se při pátrání po původci místních nepokojů a série nejasných úmrtí dostává pod tlak nejen ze strany nadřízených. Ve stejném prostředí se dle vnitřní chronologie před událostmi z románu odehrává děj povídky Dissolution Days (Eidolon 1996). Za skutečně pozoruhodný román lze označit SF thriller The Resurrected Man (1998-Ditmar), v němž se lidstvo v roce 2069 ocitne díky vynálezu teleportační technologie na prahu kolonizace okolního vesmíru. Teleportace má však i své stinné stránky, například umožňuje spáchat sérii vražedných útoků bez zanechání usvědčující oběti. Detektivní pátrání Marylin Blaylockové má záhy hlavního podezřelého, jenže soukromý vyšetřovatel a její bývalý partner McEwen má dokonalé alibi, již tři roky je v bezvědomí uchováván v nádrži s výživným gelem. I tak však existuje překvapivá možnost, že pachatelem je právě on, zbývá jen prokázat jeho vinu. Ze samostatných románů uveďme ještě připravovaný titul Widow of Opportunity (připr.).

Do hájemství fantasy vkročil s překvapivou elegancí v trilogii The Books of the Change: The Stone Mage and the Sea (2001), The Sky Warden and the Sun (2002) a The Storm Weaver and the Sand (2002-Aurealis), ve které sleduje snad nikdy nekončící pouť otce a dospívajícího syna v zemi rozlehlých pouští lemovaných jen řídce obydleným pobřežím tak, jak je tomu v autorově domovině. Recenze na tuto trilogii se vzácně shodují, že jde o práci s vlastním duchem a originálním prostředím, dobře vykreslenými charaktery a i přes své určení mládeži je údajně vhodná rovněž pro dospělého čtenáře, nejblíže má snad ke knihám Zeměmoří od Ursuly K. Le Guinové. Ve stejném světě se bude zřejmě odehrávat také připravovaná tetralogie Books of the Cataclysm: The Crooked Letter (připr. 2004), Chimaera (připr. 2005), Cenotaph (připr. 2005) a Changeling (připr. 2006), která má být podle vnitřní chronologie postavena před předchozí události. K moderní space opeře se vrátil v trilogii Orphans (sp. Shane Dix): Echoes of Earth (2002), Orphans of Earth (2003) a Heirs of Earth (2004). Lidstvo zde zkoumá vesmír prostřednictvím tzv. engramů, těla zbavených reprodukcí lidského vědomí. Při jedné z četných výprav narazí expedice na záhadné vesmírné artefakty, následně dochází k překvapivému objevu mimozemských darů, včetně technologie létání nadsvětelnou rychlostí. Po návratu na planetu Zemi přiláká využití těchto technologických zázraků bitevní lodě další mimozemské rasy. Země je zcela zničena a hrstce přeživších nezbývá než varovat okolní kolonie před nesmlouvavým útokem. Autorská dvojice přirovnávaná občas k zaběhlému tandemu Niven/Pournelle připravuje do budoucna diptych Geodesica (sp. Shane Dix): Ascent (připr. 2005) a Descent (připr. 2006).

Vzrůstající popularita dopomohla Williamsovi ve spolupráci s Shanem Dixem k získání kontraktu na napsání románové trilogie The New Jedi Order - Force Heretic: Remnant (2003), Refugee (2003) a Reunion (2003). Vstup do oblíbeného světa filmové série Star Wars vynesl autorskou dvojici na seznam amerických bestsellerů. Trilogie byla vzápětí vydána v jednom svazku pod názvem Star Wars: The New Jedi Order: Force Heretic (2003, sp. Shane Dix). Williams však není pouze úspěšným romanopiscem, daří se mu také při psaní kratších prací, uveďme především tituly Ghosts of the Fall (L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume IX, ed. Dave Wolverton 1993), A Map of the Mines of Barnath (Eidolon 1995), The Perfect Gun (Eidolon 1995), Passing the Bone (Eidolon 1996-Aurealis), The Freezing of Sarah (Bloodsongs 1997), The Masque of Agamemnon (Eidolon: SF Online 1997, sp. Simon Brown), Atrax (New Adventures in Sci-Fi 1999-Aurealis, sp. Simon Brown) a The Land Itself (Eidolon 2000), některé z nich patří do hororového žánru. Shrnuty jsou v souborech Doorway to Eternity (1994), A View Before Dying (1998) a New Adventures in Sci-Fi (1999-Ditmar). Mimo to právě na motivy jedné ze svých kratších prací dokončil muzikál The Soap Bubble: A Space Opera (připr.). V australské fantastice je pokládán za jednoho z předních autorů a hlavně díky space operám psaným ve spolupráci s Shanem Dixem si podobnou reputaci rychle buduje i v americkém zámoří. Navíc se s přehledem dokáže pohybovat i ve fantasy a hororu, je tedy více než pravděpodobné, že jeho literární kariéra je pouze na začátku úspěšného tažení světovou fantastikou.


Knihy

Počet knih: 3 

Období, ve kterém působil Sean Williams

Moderní literatura » 21. století » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Sean Williams
Sean Williams
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz