Martin Luther

Martin Luther
Martin Luther
Národnost:NěmeckáNěmecká
Narozen:10.11.1483 (Eisleben)
Zemřel:18.02.1546 (Eisleben)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Martin Luther byl německý teolog, kazatel a reformátor, zakladatel protestantismu, autor řady duchovních, politických, pedagogických spisů, církevních písní a překladů. Jeho nejvýznamnějším dílem je překlad Bible do němčiny.
Narodil se jako syn horníka, vystudoval práva a r. 1505 získal titul mistra svobodných umění. Při jedné z cest na univerzitu málem přišel během bouřky o život a zavázal se k mnišství, vstoupil do augustiniánského řádu v Erfurtu. Zde dochází k poznání, že Boží spravedlnost nespočívá v odsouzení hříšníků, vždyť lidská podstata je příliš náchylná k hříchu. Luther začíná klást důraz na ospravedlnění z Boží milosti skrze víru.
Jeho novému poznání odporoval celý odpustkový systém tehdejší církve, proto jako výzvu k rozhovoru vyvěsil 31. října 1517 devadesát pět článků na dveře kostela ve Wittengergu. Těchto 95 tezí však zpochybnilo celé římskokatolické pojetí spásy.
Přes spor o odpustky se dostal k problematice papežské autority. Četl Husa a musel přiznat, že některé jeho postoje byly správné i křesťanské.
1520 papež Lev označil Luthera za kacíře. 1521 byl oficiálně exkomunikován. V dubnu téhož roku byl vyzván, aby se dostavil na jednání německého říšského sněmu ve Wormsu a odvolal své názory. Luther neodvolal, a protože již byl exkomunikován, byl nyní postaven i mimo zákon státem.
Žil ještě dalších 25 let a jeho myšlenky se rozšířily po celé severní Evropě. A to jak mezi prostým lidem, kteří se začali bouřit proti vrchnosti (selské bouře), tak nakonec i mezi knížaty a panovníky. Vyvrcholením událostí byl roku 1555 Augsburgský náboženský smír, který dával každému knížeti svobodu rozhodnout o náboženském vyznání na jeho území.


Knihy

Počet knih: 5 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Martin Luther
Martin Luther
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz