Charles Dobzynski

Charles Dobzynski
Charles Dobzynski
Národnost:FrancouzskáFrancouzská
Narozen:08.04.1929 (Varšava, Polsko)
Zemřel:26.09.2014 (Vincennes, Francie)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Charles Dobzynski se narodil v Polsku , ale jeho rodina emigrovala do Francie, když mu bylo sotva rok. Během druhé světové války sotva unikl deportaci , ale jeho rodina se musela skrýt. Jeho matka ho povzbuzuje, aby četl velmi mladý. Když jeho otec zemřel v roce 1946, kdysi řídil textilní společnost .

Brzy básník publikoval svou první báseň v roce 1944 v novinách pro mládež od Resistance , Young Combat . End 1949 , Paul Eluard prezentovat první básně Charlese Dobzynski ve francouzském Letters . Na návrh Aragona vstoupí do psaní denního večera . Aragon a Elsa Triolet předmlouvají dvě ze svých sbírek. Jeho tvorba je impregnována jeho třemi vášněmi: astronautikou , kinematografií a poezií .

Byl to pozoruhodný publicista Francouzská literatura od roku 1954 . Jeho příspěvky k Poetické akci jsou důležité. Překládá Rainer Maria Rilke . Kromě toho byl od počátku 70. let součástí řídícího týmu časopisu Evropa , vedle Pierre Abraham a Pierre Gamarra, než se stal ředitelem publikace.

To je také blízko Tristan Tzara a lettrismu ( Lettrist Group ), kterou je vyloučen pro psaní básně neodpovídá kanovníků vyhlášených Isidore Isou . Dlouho také pracoval jako novinář a filmový kritik pod pseudonymem Michel Capdenac, zejména v Les Lettres françaises a Screen . Do roku 1984 působil v Evropě jako kronikář 3 a zaznamenával „4 větry poezie“.

Jeho antologie jidišské poezie byla pozoruhodným úspěchem, přičemž oběh tří vydání překročil 20 000 kopií.

V roce 2005 bylo stipendium Goncourtovy poezie uděleno Charlesi Dobzynskému za celou jeho práci. Právě za celou práci získal v roce 2012 velkou cenu poezie SGDL ( Společnost lidí dopisů ). Je rytířem umění a dopisů , členem Mallarme Academy a předsedou poroty ceny Guillaume Apollinaire Prize .


Knihy

Počet knih: 1 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Charles Dobzynski
Charles Dobzynski
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz