98%

Astrid Lindgren

Astrid Lindgrenová
Astrid Lindgrenová
Oblíbené
V oblíbených
1
Národnost:ŠvédskáŠvédská
Narozen:14.11.1907 (Vimmerby)
Zemřel:28.01.2002 (Stockholm)
Pohlaví:Žena Žena

Životopis

Astrid Lindgrenová vyrůstala ve vesnici Vimmerby ve Švédsku. Mnoho jejích knih je inspirováno vlastním dětstvím, které strávila na farmě svého otce Samuela Augusta Ericssona (zemřel 1969). Astrid byla druhým dítětem, narodila se rok po Gunnarovi (1906), následovaly další dvě dívky Stina (1911) a Ingegerd (1916–1997).

V roce 1923 začala pracovat v lokálním tisku, ale do dvou let otěhotněla s ženatým kolegou a byla nucena pod tlakem okolí odejít z domova. V Kodani 4. prosince 1926 porodila syna Larse, kterého z nedostatku financí dala do pěstounské péče. Poté odjela do Stockholmu, kde začala pracovat jako sekretářka. V dubnu 1931 se provdala za Sture Lindgrena (zemřel 1952), což jí umožnilo vzít si zpět syna. 21. května 1934 se jí narodila dcera Karin. Od roku 1937 pracovala jako stenografka (všechny rukopisy psala těsnopisem) pro švédského profesora kriminalistiky Harry Södermana. Tato práce ji inspirovala k románům o Kalle Blomkvistovi.

Nejslavnější postava Lindgrenové Pipi Dlouhá Punčocha vznikla z příběhů, které vyprávěla své dceři před spaním. Kniha se stala rychle velmi úspěšnou a udělala z Lindgrenové mezinárodně známou autorku.

V roce 1976 Astrid Lindgrenová zjistila, že její daňová povinnost představuje 102% příjmů. Napsala proto povídku Pomperipossa ve světě peněz, která vyprovokovala velké diskuse o švédském daňovém systému a pravděpodobně přispěla k první volební porážce Sociální Demokracie po čtyřiceti letech vládnutí.

Astrid Lindgrenová aktivně podporovala dětská a zvířecí práva, stejně jako práva menšin. Za tuto činnost jí byla v roce 1993 udělena Right Livelihood Award.

V roce 2002 po její smrti švédská vláda zavedla Cenu Astrid Lindgrenové pro spisovatele dětské literatury.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 31 

Období, ve kterém působil Astrid Lindgren

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Termín přidání komentáře24.5.2010 v 20:36
Astrid Lindgrenová je mojí oblíbenkyní z dětství. Všechny její knížky jsou úžasné.
Přidat komentář

Fotografie

Astrid Lindgrenová
Astrid Lindgrenová
Astrid Lindgrenová
Astrid Lindgrenová
Astrid Lindgrenová
Astrid Lindgrenová
Astrid Lindgrenová
Astrid Lindgrenová
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Má v oblíbených

UživatelVloženo k oblíbeným