85%

Joy Adamson

Joy Adamson
Joy Adamson
Národnost:RakouskáRakouská
Narozen:20.01.1910 (Opava)
Zemřel:03.01.1980 (Shaba, Keňa)
Pohlaví:Žena Žena

Životopis

Joy Adamsonová (20. ledna 1910 Opava – 3. ledna 1980 Keňa) byla spisovatelka, malířka a ochránkyně zvířat. Narodila se jako Friederike Victoria Gessnerová v opavské ulici Na Rybníčku čp. 48. V Opavě žila dvanáct let, poté se s matkou přestěhovala do Vídně.

Se svým prvním mužem Viktorem von Klarwillem odcestovala roku 1937 do Afriky, kde poznala svého druhého muže švýcarského přírodovědce Petera Ballyho. Díky němu začala malovat a stala se z ní výborná kreslířka. Její rozsáhlý cyklus portrétů příslušníků keňských kmenů tvoří dnes stálou expozici Keňského národního muzea v Nairobi.
George Adamson

Její poslední muž, George Adamson, kterého si vzala roku 1944, patřil k zakladatelům afrických národních parků. Jeho prostřednictvím se začala starat o malou lvici. Její životní příběh popsala v knize Příběh lvice Elsy. Navazující knihu Příběh levhartice Penny dokončil až spisovatelčin asistent. Mezi návratem lvice Elsy a levhratice Penny se Joy Adamsonová starala o gepardici Pippu, kterou se jí podařilo také navrátit přírodě. Uskutečnila tak výzkum chování všech tří velkých afrických koček. Mezi známé knihy patří také autobiografie Volání divočiny.

Joy Adamsonová založila nadaci Elsa Wild Animal Appeal, která má dodnes pobočky v USA, Kanadě, Japonsku a Keni. Prostřednictvím této nadace byly například založeny národní parky Meru a Tamburu.

Její život ukončil v roce 1980 bývalý zaměstnanec Paul Wakwaro Ekai, kterého propustila za krádež. Za tuto vraždu byl poslán na doživotí. Trestu smrti se vyhnul jen proto, že byl v době spáchání vraždy nezletilý.


Knihy

Počet knih: 2 

Období, ve kterém působil Joy Adamson

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina
Moderní literatura » 20. století » 1. polovina

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Joy Adamson
Joy Adamson
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení