100%

Daniil Charms

Daniil Charms
Daniil Charms
Národnost:RuskáRuská
Narozen:30.12.1905 (Petrohrad)
Zemřel:02.02.1942

Životopis

Daniil Charms (Daniil Kharms Дании́л Ива́нович Хармс), vlastním jménem Daniil Ivanovič Juvačev, byl ruský experimentální básník, člen skupiny OBERIU, navazující na expresionismus a dadaismus, zájmem o absurditu jevů korespondujících se surrealismem.

Daniil Charms se narodil jako Daniil Ivanovič Juvačev v leningradském útulku pro ženy propuštěné z vězení, jehož ředitelkou byla jeho matka.Jeho otec, pravoslavný spisovatel Ivan Juvačev, byl jako člen teroristické skupiny Narodnaja volja odsouzen k trestu smrti. Rozsudek byl posléze změněn ve vyhnanství na Dálném Východě.

Múzicky a výtvarně nadaný Daniil Charms vystudoval elitní střední školu Petrschule, kde se naučil perfektně německy a slušně anglicky. Ze studia elektrotechniky, kterou začal studovat v roce 1924, byl vyloučen pro své výstřední chování.

Charms provokoval nejen svým výstředním chováním, ale i oblékáním. Dandy v přesně střiženém saku, golfkách, s velkým prstenem na ruce a těžkou holí, si v sovětském Rusku dvacátých let koledoval o problémy již pouhým vzezřením. Pouštěl se do improvizací, aby pobavil své okolí. Po Leningradě vyhledával charakteristické postavičky, podivíny a zkrachovalce.

V roce 1925 vytvořil Daniil Charms spolu se dvěma básníky, Alexandrem Vvěděnským a Nikolajem Olejnikovem, a filozofy Leonidem Lipavským a Jakovem Druskinem společnost, které říkali "činaři". Spojovalo je vzájemné přátelství a téměř shodný názor na umění.

Koncem roku 1927 organizoval Charms skupinu OBERIU tj. Společnost reálného umění. Šlo o poslední skupinu revolučního levicového umění.

Atmosféra proti "činarům" a OBERIU začala nebezpečně houstnout, v roce 1931 byla proti nim rozpoutána štvavá kampaň. OBERIU už nesmělo veřejně vystupovat a začaly represe proti činarům.
Spolu s Vvěděnským byl Charms zatčen a odsouzen a krátce po propuštění opět zatčen a vyhoštěn spolu s přítelem na rok a půl z Leningradu.

V letech 33 - 34 publikoval Daniil Charms své verše v dětských časopisech, v roce 1937 po vydání básně Jednou z domu
vyšel pán ho postihl definitivní zákaz publikování. O pár let později byl zatčen tajnou policií a již nikdy ho jeho přátelé a příbuzní neuviděli.

Není zcela jasné, zda Charms zemřel při několikadenní cestě
ve vlaku do Novosibirska, nebo zemřel v tamní nemocnici.

V roce 1956 byl Daniil Charms rehabilitován. jeho příbuzní dostali dokument, v němž se praví, že stíhání D.I. Juvačeva bylo zastaveno, protože se dodatečně zjistilo, že nebyla naplněna skutková podstata trestného činu.


Knihy

Počet knih: 5 

Období, ve kterém působil Daniil Charms

Moderní literatura » 20. století » 1. polovina

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Daniil Charms
Daniil Charms
Daniil Charms
Daniil Charms
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení